| NumelePublicExistaInBazaDaDate a întrebat:

Se spune că cititul mult și statul la calculator poate dăuna în timp vederii. Sunt ochelari care pot fi folosiți de persoanele care nu au probleme cu vederea, doar pentru protecție?

Eu citesc multe ore pe zi și mi-e frică să-mi stric vederea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Dupa cate stiu eu, aproape toata lumea are mici defecte de vedere, iar cititul si calculatorul le scot in evidenta, in sensul ca-ti dai bine seama de ele. Functia intretine organul. Asa ca daca ai ecran bun si lumina buna, nu-ti strica vederea. Pe urma, ochiul se mai schimba in timp, de-aia la fiecare doi-trei ani poti avea nevoie de ochelari noi, mai ales daca esti tanar.

Pentru testat acuitatea vizuala (cu ochelarii pe care ii ai): http://www.rodenstock.com/......ance+.html

Imprimi foaia A4 pe o imprimanta buna si o vezi de la 4 metri distanta.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Teste interactive: http://www.michaelbach.de/fract/index.html (masoara distantele cu un centimetru si ai grija sa nu-ti dea mesaj rosu, altfel inseamna ca esti prea aproape).

Eu pot ochelari de vedere (nu de citit) si am o acuitate vizuala intre 1, 63 (la C-uri) si 1, 84 (la E-uri), bineinteles cu ochelarii la ochi. Cand am ochelarii la ochi am o vedere foarte buna.

| Inger0Cazut a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te duci la un control medical optic pentru a te asigura ca deja nu ai ceva, si statul la PC si cititul sa nu inrautateasca.Si eu stiu ca da, exista astfel de ochelari.

| geopopiku a răspuns:

Sfatul meu nu mai citi.pc nu dauneaza e fapt dovedit ..insa cartile distrug incet incet vederea si te vei trezi un orb cu o cultura bogata