| bursuc00002 a întrebat:

Daca port ochelari de corectie a vederii, ma vor ajuta sa-mi corectez vederea? In cit timp?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și oftalmologul ce a spus?
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Miopia nu se mai vindecat decat prin operatii, ochelarii te ajuta sa vezi bine si sa iti protejezi in continuare vederea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa te speriu dar nu, potrt de 2 ani si de la -0.25 la ochiul stanga mi-a ajuns la -1.75 si la dreptul -0.65 din 0, trebuie sa faci exerciti ca macar sa-ti mentii vederea cum ar fi clipeste odata la 5 min.de 20 de orii etc. Sper ca te-am ajutat.

| Honeyyy a răspuns:

Daca ii vei purta regulat, este posibil sa iti corectezi vederea. Dar daca vei face ca mine, [o zi sa ii porti si o saptamana nu] mai tare iti vei strica vederea.

| bursuc00002 explică (pentru Honeyyy):

Multumesc, tu ce numar ai? Eu am -1.25

| bursuc00002 explică (pentru Honeyyy):

Eu am - 1.25, dar tu?

| Honeyyy a răspuns (pentru bursuc00002):

0.5- 0.75. ceva de genul thinking La inceput nu prea luam in serios chestia asta cu ochelarii, pana nu demult, ce am inceput sa vad in ceata, la televizor nu mai vedeam clar subtitrarea si na, a trebuit big grin

| Anonimaa27 a răspuns:

Da, te vor ajuta. Depinde si cati ani ai.
Cel mai bine cosulta-te cu oftalmologul.

| Lia340 a răspuns:

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar oamenii cu miopie NU SE VINDECA.Toti cei care aud de lentile de corectie si cred ca le corecteaza intr-adevar vedere pot sa astepte in continuare, mult si bine laughing
Cristalinul, in cazul miopiei, este mai mare decat cel normal(cel mai adesea e mostenita genetic o predispozitie), iar sticla ochelarilor nu face decat sa modifice cantitatea de lumina care ajunge pe retina pentru a fi preluata de creier.
Deci nu, nu te vor ajuta!
Dupa ce ai 18 ani iti poti face o operatie cu laser sau un transplant de cristalin si nu vei mai avea o viata intreaga probleme!

| AllyRock a răspuns:

Depinde de gravitatea situatiei. Daca ii vei purta mereu o sa scapi destul de repede de ei, daca nu...