| Botos_Adi_1980 a întrebat:

Salut sper ca nu va deranjez am 15 ani in august fac 16
Am o inaltime de 1.60 si 40 de kg nu ma multumesc cu asta doctori nu isi gasesc explicatie spun ca voi creste cu timpul dar abia cresc de 2 ani imi puteti da niste argumente va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cresterea este influentata de cativa factori precum: mostenirea genetica de la parinti, schimbari hormonale si endocrine prin care treci, hrana si evident sportul.
Daca nu te hranesti cum trebuie si mai ales cu ce trebuie, sistemul tau hormonal nu ajuta la cresterea in inaltime si nici la dezvoltarea oraganelor.
Un alt stimulent pentru crestere ar putea fi un sport practicat foarte activ, zilnic daca se poate: volei, baschet, handbal.
Deci, hrana ta bogata in vitamine luate din fructe proaspete si legume, carnea si sportul, sunt direct responsabile de cresterea si dezvoltarea ta!

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva, esti mult sub greutatea normala varstei si inaltimii tale si ar trebui sa pui pe tine cel putin 10kg.
Incepe prin a dubla portiile de mancare si acorda seriozitate maxima asupra sportului si hranei sanatoase, ca sa te ajute sa cresti si sa te dezvolti normal si sanatos.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cel mai probabil vei creste cum iti doresti tu mai tarziu pe la 19-20 de ani avand in vedere ca la 15 esti destul de mic in greutate.

| AwGenetix a răspuns:

Probabil ai un ritm de crestere mai lent, sau ai o problema medicala. din pacate, trebuie sa te multumesti cu ce raspunsuri primesti de la doctori. TPU, nu este doctor. Pot doar sa-ti spun ca nu esti singurul care creste mai lent.

| KanameKuran a răspuns:

Pana la 21 de ani, corpul uman tot creste si se dezvolta. Daca vrei, poti incerca sa faci un sport care iti place. Baschet si inot, te vor ajuta cel mai mult sa te dezvolti fizic.

| Catalin_Stefan_1987 a răspuns:

Salut.apucate de înot.o să te ajute foarte mult.dar grăbește te dupa 18 ani nu mai crești prea mult.