| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca poate fii prevenita apendicita? Sau poate fi tratata fara operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Here4u a răspuns:

Buna! Nu, nu poate fi tratata fara operatie. Apendicita nu e o operatie grea. Este cea mai usoara din cate stiu eu. Nu trebuie sa-ti fie frica! Trece in 2-3 saptamani happy. Succes si o zi buna! Papa!

| EuAli a răspuns:

Din pacate nu poate fi tratata fara operatie.
Dar o poti evita nemancand seminte

| Ibrahimovic a răspuns:

Cunosc pe cineva care a tratat-o cu niste medicamente!

| mvmi25 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Cu ce medicamente poti sa imi spui?

| Mwha a răspuns:

Din popor se zice ca semintele provoaca apendicita, deci... cred ca ar trebui sa nu mai mananci seminte. Nu as vrea sa te incurajez sa nu tratezi apendicita, dar si tatalui meu i-a fost frica de operatie si nu a vrut sa o faca si e inca viu. Dar tu ar trebui sa mergi la doctor, poate nici macar nu ai apendicita si te sperii degeaba... Uite aici cateva informatii in plus : http://www.sfatulmedicului.ro/apendicita.

| AngelHugz a răspuns:

Dragule, la APANDICITA nu ma pricep laughing

Daca e vorba de apendicita, primele idei utile pentru oricine, sanatos sau cu sensibilitate in zona respectiva sunt:
- consumul alimentelor bogate in fibre, mai ales solubile, cum este pectina
( o gasesti cel mai simplu in mere )
- alimentatia echilibrata cum este "farfuria macrobiotica" adusa la zi
( in lucrarile lui Michio Kushi, discipolul lui Oshawa )
- alimentele bogate in vitamina F ( consulta lucrarile dr. Kousmine )
- respiratia priofunda cu accent diafragmo-pelvin - dar doar ca masura
profilactica, nu si dupa instalarea starii inflamatorii
- posturi inverse, in special Sarvangasana si Vipareeta-Karani ( nu Mudra ci asana simpla ) ca masuri profilactice si variantele lor cu sprijin exterior ( partener, scandura oblica, sprijin de perete si perne etc )in stari inflamatorii
- uddyiana bandha alternata cu laghu-ujjayi, tot ca profilaxie sau ca terapie
dar numai sub control medical.
- meditatia paraului interior - va apare in curand pe forum
- relaxare sub orice forme pasive
- fara sa intru deocamdata in amanunte - cred ca voi discuta intai la Radio, este indicata identificarea "maniei" interioare legate fie de o problema acuta pe care nu o putem controla, inclusiv o relatie acuta, mai ales cu un membru al familiei. Lipsa banilor "de buzunar" oricat ar parea de straina, e totusi printre factorii psihici ce irita apendicele.
Ca si frica, lipsa de siguranta, de protectie, amenintarile. Lucru usor de inteles, desi mecanismele sunt deosebit de complexe

| tlaura a răspuns:

Fara operatie - NEVER

| Uza a răspuns:

Poate fi prevenita prin renuntare la tot ce contine seminte pentru ca acele seminte se aduna in acel loc si hopa! se inflameaza si trebuie operat,dar oricum se aduna in cativa ani.
Tratata fara operatie nu se poate,pentru ca trebuie scos, acolo e o infectie care nu se poate trata medicamentos.
Dar stai fara griji, nu cred ca e asa rau in a te opera de apendicita, nu te mai speria asa aiurea ca mai rau iti ehappy
Apendicita este una dintre cele mai usoare operatii.
Daca te doare nu sta din cauza la frica, du-te ca dupa o sa iti para extrem de rau, de la o mica taietura prin care se putea preveni totul se poate ajunge la infectii in tot corpul cu un final mult mai tragic.

| a răspuns:

Nu trebuie sa previi apendicita!
Trebuie sa fii foarte atenta ca nu-i de joaca.
Daca te doare apendicita,piciorul drept, simti ca esti obositabig grinU-TE IMEDIAT LA DOCTOR!
Sa nu iti fie frica de operatie, ca nu-i chiar asa de dureroasa, dar decat sa iti pocneasca in tine(au fost cazuri) mai bine te duci imediat la doctor.
Sper ca nu te-am speriat, dar cu chestia asta nu-i de gluma!:*

| Melymonade a răspuns:

Nu poate fi tratată fără operație. Este inflamată, și trebuie tăiată. Este din cauza la toate mizeriile (coji de semințe, sâmburi, etc) care se depun acolo și crează inflamația.

| Alexutz_Vladutz_1998 a răspuns:

Nu poate fi tratata fara operatie imi pare rau.Dar daca crezi ca ai apendicita ar trebuie sa te doara in dreapta jos si poate fi facuta de la coji de seminte sau popcorn.Ca sa vezi daca ai apendicita sari pe un picior si daca te doare ai si daca nu, nu. Daca te doare atunci trebuie sa te duci la un doctor. Pa pa!

| Mirabella95 a răspuns:

O poti preveni daca nu mai mananci seminte, de floarea soarelui, de dovleac, etc.Ca sa intelegi este ca un saculet unde se strang alimentele care nu le-ai mestecat.Deci evita semintele!