| Anonimul3315 a întrebat:

Stie cineva de ce in fiecare noapte am nasul infundat? Ziua nu am nici o problema. Nasul parca mi se infunda imediat si me bag in pat. Si lucrul acesta nu are sens. Adica daca ma invelesc si astea din potriva. N-ar trebui sa imi fie frig. Adica mie nu mie frig. Pur si simplu cand ma bag in pat mi se infunda nasul. Ceva ajutor? Inafara de picaturi, creion nazal etc. etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil faci alergie la perne/paturi, etc. Schimba-le cu unele antialergice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ori esti alergic ori este vorba de vegetatii adenoide(polipi).
Mergi la medic.
Te pup!

| ceaiuldetei a răspuns:

Ai putea să ai o formă de alergie, fie de la anotimpuri, fie la anumite materiale textile. Apoi, ai nevoie aer ca să respiri și poate la timp de seară nu îți este suficient cât ai. Deschide puțin geamurile sau ușa de la balcon în camera în care dormi.

Eu când am fost răcită și am luat medicamente, am avut nasul înfundat într-un mod îngrozitor. La mine a funcționat întorsul de pe o parte pe alta - chiar dacă ți se înfundă o nară și se desfundă alta : ) pe mine mă relaxa mai repede.

Dacă nu vrei picături sau creion nazal... și nici medicamente sau alte feluri de remedii, stai așa și așteaptă să îți treacă de la sine.

Dar dacă e de mai mult timp, eu spun să consulți un medic. N-o să te mănânce. O să își dea cu părerea și va încerca să îți facă un bine, nu un rău. Eventual mergi la medicul de familie sau întreabă pe oamenii apropiați ție ce ai putea să iei sau ce ai putea să faci, ca să îți fie mai bine și să poți respira cum trebuie pe timpul nopții. Succes.

| ShadeAdda a răspuns:

De ce ti se infunda nasul mai mult noaptea? Ziua, prin gravitatie, sangele se duce mai mult in picioare decat noaptea, cand omul este culcat in pat si o cantiate mai mare de sange ii ramane in mucoasa nasului si in cornetele nazale, ceea ce produce obstructia in nari. Folosirea indelungata a picaturilor in nas pentru desfundare este o greseala. Din contra, daca folosesti multe picaturi de nas creeaza un soi de dependenta si nu mai scapi de nasul infundat. Mi se intampla si mie uneori, dar chiar si atunci prefer sa imi suflu nasul si gata. Daca nu pun picaturi imi trece treaba asta in cateva zile.

| ITvladutu a răspuns:

Sau deoarece stai intains pe pat. Incearca sa te pui pe alta parte, [poate merge