| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, stie cineva un tratament naturist sau o crema ceva pentru acnee care chiar functioneaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dumitruanca a răspuns:

Poti sa încerci produsele de la the ordinary, nu sunt naturiste, dar din experienta cele naturiste nu sunt bune, oricum trebuie sa te duci la dermatolog

| AlexAlxAlex explică (pentru dumitruanca):

Ma costa ceva la dermatolog?, iar pe pandemie se mai poate face controale dermatologice?

| AlexAlxAlex explică (pentru AlexAlxAlex):

Ma refer in afara de control, si "se mai pot face", scuze de greseala

| AlexAlxAlex explică (pentru AlexAlxAlex):

**in afara de tratament (daca ma costa ceva), cred ca ma pun sa dorm laughing)) nu mai gandesc ca lumea

12 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Pepsi Glass de la MEC.
laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Problema vine din interior, degeaba te dai cu cremă, de multe ori e o chestie hormonală dacă cu alimentația, hidratarea și restul crezi că stai ok.

| AlexAlxAlex explică (pentru supadeceapa):

Nu stiu ce sa zic, am incercat cam toate tipurile de alimentatie, si nimic, nicio schimbare.

| IonutPetre12 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Eu am fkst cu trimitere de la medicul de familie, am facut analizele si am iesit cu stafilococ auriu pe piele.Acum iau antibiotice. Difera tratamentul, cine stie, poate ai si tu ceva care mentine acneea, cum am eu.Cauta mask plus, eu cu asta ma dau

| AlexAlxAlex explică (pentru IonutPetre12):

Am acnee de 5 ani, si fac analize anual la sange, si mi-a iesit ok, nu am cine stie ce carente...

| IonutPetre12 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Si mie mi au iesit analizele bune la sange, dar daca nu faceam analize din cos, nu stiam ca am stafilococ.

| Yuoia a răspuns:

Cremele pot ajuta sa repare pielea deteriorata dar numai dupa disparitia aceneei. Dar asta se poate doar cu schimbarea regimului alimentar. In cazuri mai rare e vorba de probleme hormonale. Mergi la medic.

| Blackrose18 a răspuns:

Foloseste crema epiduoa eu am primit cu reteta de la doctor si era gratis in farmacie costa vreo 60 de euro poate reusesti sa o cumperi dupa 3 ani de lupta cu cosurile m-a salvat

| medicultau a răspuns:

Gasesti mai multe pe net, dar trebuie sa vezi care se potrivesc la tine:
https://www.mediculmeu.com/term/acnee-inchistata.php

medicamente si tratamente:
https://www.esanatos.com/......c41285.php