| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva metode eficiente de albire a dintilor? Dintii mei sunt mai galbeni si indiferent de cate ori ma spal pe dinti culoarea tot aceeasi ramane. Iar faptul ca am tenul foarte alb evidentiaza si mai mult culoarea lor. Am incercat cu bicarbonat dar nu a functionat asa de bine.Mentionez ca nu fumez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| manna a răspuns:

Buna! intii de toate nu mai da cu bicarbonat, praful nu face altceva decit sa "roada"-deterioreze smaltul dintilor si astfel ii face vulnerabili! pastele de dinti cu efect de innalbire nu au efect --luate la intimplare---deci tin sa te sfatui sa mergi la o consultatie la stomatolog, sa afli daca culoarea dintilor e din cauza genetica sau datorita factorilor exogeni(mod de alimentatie, sanatate generala, etc) Bafta in toate! si desigur cit de curind un zimbet natural si frumos sa ai1 papa

| Dentist.ro a răspuns:

@trafikantu Da, ai dreptate, este vorba de detartraj. I-am raspuns si eu la cealalta intrebare (a pus aceeasi intrebare de doua ori, probabil din greseala). Grija si tie cu detartrajul: o data la 6 luni doarhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu acid sulfuric

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu detartrant de wc

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute

| trafikantu a răspuns:

Mda, incearca la un medic dentist, au un fel de pasta cu care albesc dintii, intai ii polisheaza (nu polizeaza), nu sunt sigur dar intreaba un profesionist.

| DianaB a răspuns:

Incearca sa ii perii cu bicarbonat d sodiu.