| Eibisi a întrebat:

Salut, stiu ca pare ridicol dar pentru mine este o problema destul de serioasa. Acum o luna am avut o raceala destul de serioasa. Stiti voi virusul ala de care tot se vorbea. Am avut febra 39+, in fine nu asta conteaza. Treaba e ca raceala m-a tinut 2 saptamani. De atunci si pana acum nu am miros absolut de loc! Ce pot sa fac sa imi revina mirosul. Nu imi miroase absolut nimic poate doar mirosurile foarte foarte puternice si alea putin. Mentionez ca nu am nasul infundat. Ce pot face sa imi revina mirosul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| REMiXDJ a răspuns:

Foloseste pastile - bomboane din acelea mentolate cu eucalipt.Sunt la tuburi invelite in folie de aluminiu - unele sunt transparente, altele putin verzui.Este si guma de mestecat.Ca te-a tinul 2 saptamani si nu mai mult este bine, unii sunt in a para saptamana, altii sunt pe la spital si dupa cum ai auzit unii au si plecat in ceruri.Atentie cand iesi afara din casa = gura inchisa, respiri rar pe nas si sa nu iesi pe frig umed afara sau pe ceata ca recidivezi iar. Mirosul o sa iti revina.Incearca sa mananci piure de cartofi cald su putina friptura de pui, pe carnea de pui pune presarat firisoare de marar verde = daca simti mirosul de marar este ok.Idem la ciorbe sau supe presara deasupra patranjel verde si o sa simti mirosulCarne fiarta de pui, vita si de porc o poti manca cu mamaliguta calda, carnea imuiata in mujdei de usturoi sau de hrean cu otet - o sa simti mirosul si o sa iti revii in cateva zile.Nu e grav cu mirosul.Asa este dupas grifa si raceala.Important este ca ti-a trecut.

3 răspunsuri:
| marinaru777 a răspuns:

O perioada de cateva zile se poate sa nu ai miros, gust am patit si nu odata, am avut 42.3 temp in armata

| Eibisi explică (pentru marinaru777):

Multumesc dar totusi au trecut in jur de 3 saptamani. Si da cand eram racit nu aveam nici gust :/

| Calin_Andrei_1997_PKn6 a răspuns (pentru Eibisi):

O raceala, pentru a se vindeca complet, are nevoie de 3 saptamani. Poti incerca cu aroma-terapie. De asemenea poti testa daca simti mirosurile puternice.