| FaraNumeBa a întrebat:

Sufăr de fimoza, semi fimoza mai bine zis, când nu e sculata o pot decalota complet, dar când e sculata cam pana la jumătate, ca mai mult ma doare. Ce as putea sa fac? Sa o rezolv singur, fără operație. Și dacă îmi ating capul am o senzație ușoară de usturime, probabil e pentru ca am avut fimoza completa când eram mic și senzația era și mai mare, dar cum as putea sa scap și de senzație, și de semi fimoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca in banc:
"- Domnule doctor, chiar trebuie taiat?
- Nu neaparat. Cade singur."

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te la medic si rezolva, altfel o sa-ti vina sa-ti dai palme mai tarziu, cand o sa ai probleme in pat si o sa te refuze fetele si nici tu nu o sa te poti bucura de sex corespunzator.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul descris de tine probabil este vorba de o fimoza de gradul II sau III. Intro astfel de situatie se impune sa fii consultat de un medic UROLOG, cel care va constata gradul afectiunii si modul prin care se poate rezolva/remedia problema. Deoarece se poate ajunge la parafimoza, din acest motiv orice fimoza necesita sa fie tratata deoarece nu se poate intretine o viata sexuala normala cu un penis afectat de fimoza. Daca totusi deocamdata nu accepti/vrei sa mergi la urolog, atunci o astfel de fimoza presupun ca fiind una medie, ca cea a ta se poate incerca sa o rezolvi/tratezi si acasa prin folosirea unor unguente pe baza de steroizi concomitent cu folosirea metodei Beauge adica o manopera asemanatoare cu o mast urbare a penisului in stare flasca/semi erecta. Din cauza faptului ca deschiderea preputiului tau este limitata de un asa numit INEL FIBROS situat la extremitatea preputiului, care nu devine suficient de larg in momentul erectiei maxime, apare situatia in care decalotarea devine dificila si/sau chiar imposibila atunci cand penisul intra in stare erecta. Acest neajuns se poate corecta prin exercitii zilnice de masare si intindere a respectivei deschideri in vederea alungirii celulelor din asa numitul inel fibros care limiteaza intinderea suficienta a pielii preputiului si largirea deschiderii preputiale. Pentru a realiza acest lucru este indicat sa se foloseasca unul dintre urmatoarele 2 unguentele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) pe care le poti cumpara din orice farmacie. Pielea preputiului din zona glandului (capului) se unge cu crema din belsug, si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si incerca largirea deschiderii preputiul prin introducerea a 2 degete si intinderea pielii in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. Daca procedeul nu da rezultat atunci va trebui sa fii consultat in mod obligatoriu de catre un medic urolog chirurg deoarece inlaturarea respectivului inel se poate face doar printr-o mica interventie chirurgicala. Succes!

| FaraNumeBa explică (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc pentru acest răspuns serios și detaliat, voi încerca și îți voi da funda, dar as vrea sa știu și ce e parafimoza și cum poate apărea. nu exista riscuri dacă aplic ce ai spus mai sus nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FaraNumeBa):

Se poate ajunge la parafimoza DOAR in cazul in care se face sex cu un penis afectat de fimoza sau prin masturbarea violenta a acestuia cand este in stare de erectie maxima. Parafimoza apare in momentul in care in urma fortarii la un moment dat se produce o decalotare completa a glandului insa acel inel fibros stramt existent in capatul extrem al preputiului va ramane blocat in santul balanopreputial, adancitura dintre gland si trunchiul penisului si oricat s-ar incerca nu mai poate fi realiazat retragerea preputiului peste "ciuperca/palarie" inapoi pe gland. Acel inel fibros ramas blocat intre trunchi si gland, va strangula tot mai tare penisul, sangele pompat de inima va ramane blocat in penis care se va umfla, tumefia devenind extrem de dureros. In multe cazuri se poate ajunge in situatia ca nici dupa mai multe ore penisul sa nu scada din erectie, caz in care rezolvarea parafimozei se poate realiza doar printr-o interventie chirurgicala, pentru a sectiona respectivul inel si largirea preputiului ceea ce permite eliberarea sangelui acumulat in penis si revenirea acestuia in stare flasca. Folosirii metodei Beauge se face doar cu penisul flasc sau cel mult semierect si fara sa se forteze decalotarea daca penisul intra in erectie. Sper ca raspunsul dat sa fie suficient de explicit.

| elvisel a răspuns:

Daca ai fimoza, cel mai bine ar fi sa te duci sa iti faci operatie.
Nu te teme, nu doare, se face sub anestezie si dureaza intre 5 si 15 minute
Costul e doar de 500 ron
E pacat sa stai cu durerea si frica, decat sa nu te duci sa ti-o rezolvi. Poate mai tarziu o sa ai alte probleme.Te rog gandeste-te bine