| Oximao a întrebat:

Salut.
Sunt 2 ani de cand imi vine menstruația. De la prima mentruatie mi-a venit in fiecare luna, pana recent. Imi vine o luna, dupa care o luna nu, la fel si acum, ar fi trebuit sa imi fi venit deja de la inceputul lunii, + ca o luna nu mi-a venit din cate tin minte, deci sunt 2 luni de la ultima mea menstruatie. Am inteles ca la varsta mea nu vine mereu regulat, dar pana acum am avut 2 ani de menstruatie regulata. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

Nu neaparat. Poate doar daca ai anorexie. Ai un numar neobisnuit de mic de kilograme si te infometezi? Asta cauzeaza amenoree. Altfel, in adolescenta hormonii o iau razna, de-asemenea poate fi si pe fond de stres.
Daca chiar vrei sa ai o confirmare valoroasa, nu ezita sa consulti un medic endocrinolog.
Sanatate!

| Oximao explică (pentru Delcatty):

Nu, stau bine cu greutatea. Am observat ca in ultimele zile ma dor sanii putin, si ca au crescut dupa o perioada in care nu s au marit deloc. Deci cred ca o sa mi se intoarca si ciclul.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu cred. Cred ca-s doar dereglari. Da daca tot esti asa ingrijorata du-te la un control de rutina

| Roxymanea a răspuns:

Poti lua menstro easy pentru reglarea ciclului menstrual si suc de noni natural