| Itrytohelpsomehow a întrebat:

luna aceasta nu mi-a venit inca menstruația si de obicei imi vine intre datele 12-18, adica anul trecut mi-am notat in fiecare luna cand mi-a venit iar cea mai tarzie menstruație am avut-o pe 18.La începutul lunii am avut contact sexual protejat si am verificat si prezervativul dupa si era totul ok. Nu ma ingrijorez ca as fi insarcinata, dar as vrea sa stiu ce alt motiv ar putea provoca intarzierea menstruatiei? Totusi daca nu imi va veni pana pe 2 martie voi face un test sa ma asigur.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil tu ai cilul de TIP NEREGULAT, de aceea nu se succede EXACT la acelasi numar de zile, luna de luna.

| Violleta2022 a răspuns:

La tine nu-i vorba de dereglare hormonala, ci de menstruatie de tip NEREGULAT (care nu vine la exact acelasi numar de zile, in fiecare luna).
Deci, nu se poate vorbi de intarzierea menstruatiei, in acest caz si nici de dereglare hormonala ci pur si simplu, ciclul neregulat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Insasi faptul ca pornirea sangerarii menstruale luna de luna se poate produca in intervalul cuprins intre cea de a 12-a si a 18-a zi a lunii, adica cu o diferenta de circa o saptamana (7 zile), se poate aprecia ca fiind un ciclu menstrual partial REGULAT avand lungimea cuprinsa probabil intre 25 si 31 de zile. Fiindca actul sexual intretinut a fost protejat cu prezervativ si acesta a ramas intre/intact la terminarea actului sexual, reiese ca formarea unei sarcini este exclusa in totalitate, chiar si in cazul in care actul sexual ar fi fost intretinut in PERIOADA FERTILA fiindca NU a ajuns sperma in vagin. Fiindca astazi suntem in a 18-a zi a lunii Februarie, reiese ca in acest moment ai fi inca ''in grafic'' astfel ca nu exista niciun motiv de a fi ingrijorata (inca) fiindca este posibil ca sangerarea menstruala sa se produca in ur, matoarele ore sau zilele imediat urmatoare. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Mai așteaptă câteva zile, dacă nu îți vine poți să faci un test de sarcină.

| mitzok a răspuns:

Probleme hormonale probabil

| Itrytohelpsomehow explică (pentru mitzok):

Am avut si anul trecut in februarie si nu mi-a venit, oare ar putea fi iar? sau cand apar problemele hormonale? inca nu mi-a venit.

| Cismi a răspuns:

O sa vina stai calma poate ai racit sau ai schimbat ceva(ritmul de viata pastile etc)