| ParisSG a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani si 7-8 luni. Anul trecut când m-a măsurat profesorul de sport la ora aveam 1.64 m inalțime. Acum câteva zile, m-a măsurat din nou si aveam 1.68 m. Nu am crescut cam puțin în înălțime? Dacă de la 14 la 15 ani am crescut doar 4 centimetri, pe viitor o voi face mai greu? Greutate : 60-61 kg. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Priveste-ti parintii si in functie de cat sunt ei de inalti asa vei fi si tu, sigur e posibil sa ii depasesti putin sau chiar sa nu ii ajungi, asta depinde de mostenirea genetica

| libelulu a răspuns:

Nu,mai ai timp să creşti...

| SuitAndTie a răspuns:

Mai ai timp sa cresti.
Ca si fii sigur ca ajungi la inaltimea programata prin genetic trebuie sa eviti tot ce poate stopa cresterea. Tot ce apasa pe coloana afecteaza negativ cresterea - ghiozdanul si alte greutati carate constant de tine.
Musculatura spatelui nu trebuie sa fie tensionata. Pentru asta evita statul indelungat pe scaun; ridica-te cel putin la 30 min; mentine o postura corecta mereu; poti merge si la masaj saptamanal; sport regulat care stimuleaza cresterea - inot, baschet sau stai atarnat de ceva cateva minute pe zi. Cresterea se produce datorita eliberarii unor hormoni in timpul somnului, deci trebuie sa dormi noaptea suficient.