| mirano1 a întrebat:

sunt baiat, am 16 ani, si ma Masturbez de la varsta de 13 ani.
Simt nevoia foarte des sa ma masturbez, odata la 2 zile maxim. Este ceva normal, este in exces? Poate avea ceva efecte asupra psihicului meu? Pot sa continu linistit masturbarea o data la 2 zile? Astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal, nu are efecte adverse.

| monyk a răspuns:

Buna, nu cred ca este cv rau sa te masturbezi, doar sa ai grija sa nu devina o obsesie si sa nu te poti controla, bafta...

| xibalba a răspuns:

Nu e ceva anormal. Asa ca nu`ti face griji si enjoy!

| Farcas a răspuns:

Nu e nimic anormal cu tine.Mai ales daca esti la varsta adolescentei, nu iti fa griji.Este un lucru normal pe care toti adolescenti il practica.
Masturbarea nu are nici un efect negativ, din contra te ajuta sa iti cunosti mai bine corpul, asa ca poti continua linistit sa faci acest lucru de cate ori simti nevoia.
Numai bine!kiss

| alexutzu00791 a răspuns:

Eu stiu ca masturbarea are efecte negative, pentru ca sperma contine fluor, si alte prostii d-astea. Ele sunt bune la mentinerea energiei si la vitalitate. Daca te simti fara energie, slabit, asta-i cauzahappy

| ed23tm a răspuns:

Poiti continua ``sportul de mana``.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok, majoritatea adolescentilor o fac, nu-ti fa griji happy
Iti poti continua masturbarea, nu are nici un efect negativ
O nopate placuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei se spune ca un exces din asta te face sa inebunesti iar singura cale, daca nu te poti opri, este sa citesti extrem de mult.Adica cititul opreste pierderea mintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre masturbare se spune pe vremea impuscatului ca innebunesti pentru ca acei spermatozoizi sa nu se iroseasca ci sa creeze viata era optica nebunului suprem pentru un neam in dezvoltare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spunea, scuze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si totusi dupa un anumit studiu (care il vrea)cititul excesiv contracareaza efectele secundare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si nu stiu cum sa ma masturbez ma ajuta cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! eu am 14 ani si nu stiu cum sa ma masturbez ma ajuta cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu stii cum sa te masturbezi... o iei in mana si o freci...asta e tot!

| blogger a răspuns:

Ai grija la igiena, atata tot laughing