| Sugar_5941 a întrebat:

Hey as dori sa stiu daca este normal sa ma masturbez. Am 16 ani si imi este foarte greu sa ma abtin... max 1-2 saptamani si apoi iar ma masturbez. De fiecare data dupa masturbare ma simt foarte vinovat. Am citit ca este un pacat foarte mare si ca pierd substante necesare cresterii. As dori sa stiu ce efecte are daca ma masturbez la 2-3 zile. Sau daca nu e voie cum sa-mi stapanesc instinctul. Sunt baiat si nu stiu straight face face Daca e voie, cum sa ma masturbez fara sa ma prinda parintii? Unde sa ejaculez, cum sa sterg urmele?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pierzi substante necesare cresterii. Masturbarea este o etapa normala si necesara in dezvoltarea personalitatii unui adolescent. E adevarat ca biserica crestina il considera un pacat, dar asta este deja alta poveste.

| mgtow a răspuns:

Eu nu te cred daca ai avea 16 ani ai stii unde, cum, si cand sa te masturbezi, mai cresti mare si apoi iti vei da seama ce faci, masturbarea in exces dauneaza grav creierului, nu gandesti bine uiti foarte repede ce trebuie sa memorizezi. nu te mai uita la porno.

Răspuns utilizator avertizat
| Iuliutzzza18 a răspuns:

Este normal.De la varsta asta de obicei baietii incep sa se masturbeze, asa ca nu fi ingrijorat!

| Ionutz_1335 a răspuns:

Nu e nici o problema daca tu te masturbezi toti baieti se masturbeaza de la varsta aia chiar si de la 14-15 ani
asta este o nevoie pe care un baiat o simte sa o faca din cand in cand...si da este adevarat pierzi substante necesare cresterii dar nu iti va afecta crestrea pentru ca pierzi 0, 001 la 4-5 masturbari dese

| ilfenomeno18 a răspuns:

Este normal frate. De ejaculat ejaculeaza pe jos si stergi dupa aia cu hartie igienica sau cu un mop

| 2AN7 a răspuns:

Mie mi se pare ciudata masturbarea laughing. Ce va place la asta? thinking Nu ti se intampla nimic, dar suna cam ciudat ca e o etapa a vietii!winking

| Ciocoflender a răspuns:

Stai linistit e normal.

| Ionuts_7657 a răspuns:

Simte-te vinovat inainte sa o faci. si asa nu o vei mai face laughing