| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat am 19 ani, momentan nu am prietena.Simt nevoia sa ma descarc(masturbez), la 2 zile iar daca nu o fac incepe sa ma usture ochii ma simt plin si cand am 5 minute libere nu ezit sa ma masturbez.Nu stiu, e bine pt.sanatate sau sa nu mai continui deloc cu masturbarea?!

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

E bine pentru sanatate pentru ca cercetatorii au ajuns la concluzia ca masturbarea contribuie la imbunatatirea calitatii vietii celor care o practica, iar beneficiile acesteia sunt:
-Masturbarea te ajuta sa iti cresti dorinta sexuala.
-Masturbarea combate insomnia. Masturbarea are o influenta pozitiva asupra sistemului imunitar si ajuta la combaterea stresului. Acest lucru are rezultate incredibile asupra somnului, care va fi considerabil imbunatatit dupa masturbare. Nu ezita asadar sa o practici, ori de cate ori nu te prinde somnul.
-Masturbarea iti imbunatateste starea de spirit. Dupa sau inainte de o zi de munca, nimic mai placut decat putina placere sexuala. Iar daca esti singura sau partenerul tau este obosit, masturbarea este solutia potrivita. Corpul tau se va umple de endorfine, cu alte cuvinte de fericire!
-Masturbarea sparge monotonia vietii. Decat sa fumezi o tigara sau sa consumi alcool, e mult mai bine sa te masturbezi. Nu doar ca te vei relaxa, dar o vei face intr-un mod sanatos si gratuit.
Pentru barbati, sperma de calitate, viata lunga si risc scazut de cancer la prostata.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa te masturbezi, dar nu e normal sa dureze 5 minute. masturbarea este folosita si ca sa iti cunosti corpul si sa exersezi autocontrolul, daca faci asa risti ca atunci cand vei avea activitate sexuala tot in 5 minute sa ejaculezi.

| alexandruanghel a răspuns (pentru Brigaela):

Deci asta inseamna ca daca eu ma masturbez cam 20-30 minute de 3 ori pe saptamana, voi rezista aproximativ acelasi timp in timpul actului sexual?

| Brigaela a răspuns (pentru alexandruanghel):

Nu neaparat. Dar in timp vei invata sa te controlezi. Barbatii rezista cat vor ei, daca vor ejaculeaza dupa doua minute, dupa 30 de minute sau dupa doua ore. Actele sexuale nu sunt robotice, programate. Uneori partenerii isi doresc un act scurt si intens, alteori isi doresc sa se rasfete cu un act lung, tandru si pasional. Dar daca tu te grabesti sa termini in 5 minute, nu ai timp sa exersezi autocontrolul si sa ajungi sa ejaculezi cand vrei tu, cand simti ca atat tu cat si partenera va doriti asta.

| alexandruanghel a răspuns (pentru Brigaela):

Foarte bine explicat, va multumesc frumos de raspuns. Toate bune!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este bine pentru sănătate, masturbare. Consulta medicul de familie în problema cu care te confrunți.

Răspuns utilizator avertizat
| XAndreeaAndreeaX a răspuns:

Daca asta te ajuta sa iti revii, o poti face in continuare. Masturbarea este sanatoasa, inloieste sexul, dar sa nu te obisnuiesti cu ea, incearca sa iti gasesti o partenera.

| Metalhead001 a răspuns:

Salut, e super ok, prin masturbare imbunatatesti calitatea spermei si te ajuta si prin eliberarea stresului!