| Ionut7743 a întrebat:

Sunt băiat, am 17 ani și sunt grăsuț. Am grăsime pe burta fund și picioare. Cum pot scăpa rapid de ea. Ce exerciții și ce diete îmi recomandați?

Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Renunta la zahar! Zaharul rafinat este un drog! Senzatia aia de pofta e de fapt sevrajul de la substanta procesata consumata de obicei! Renunta la zahar! Reduce-l cantitativ! Consuma doar fructoza de la mama natura! Vei slabi in 7 zile de la renuntare, daca rezisti. Vei elimina toata apa in exces pe care carbohidratii simpli o depoziteaza. Nu uita sa mananci multe fructe in schimb si multe proteine, de preferat vegetale! E important sa te hidratezi in perioada asta si in general, pentru a nu pune organismul in situatia de a pastra apa pentru ''zile negre''. Asta inseamna ca trebuie sa bei putin cate putin astfel incat sa nu-ti vina sete, sa nu duci lipsa. Sanatate!

| MeiAnneMei a răspuns:

Eu sunt fata dar si eu am fost grasa si nu cred ca exercitiile astea nu merg si la baieti.
Deci incearca sa faci in fiecare zi, cam 30-60 de minute de exercitii fizice. Si incepi cam 10 minute le faci mai lent, usor nu te fortezi, dupa ce au recut cele 10 minute incepi alte 10 minute in care sporesti ritmul, dupa o iei de la incepu si otot asa pana ajungi la 30-60 de minute de exercitii.

Acum uite si o dieta sa ii spun asa:
In fiecare zi trebuie sa ai ultima masa inainte de ora 19:00 si incearca sa faci un program fix in care sa mananci la ore fixe. Si cam intr-o saptamana slabesti 2 Kg.

Dieta nr. 2:
Aceasta dieta nu prea o recomand daca esti un fomist.
Aceasta dieta am vazut-o la televizor si am incercat-o siiii.
A mers! Cu ea am slabit mult
Deci trebuie sa iti faci in fiecare zi acest amestec:
-Apa
-Piper
-Lamaie
-Miere.
Si le amesteci si cam asta e ''mancarea'' ta pentru 5 zile. Da e foarte grea dar am fost ajutata de mamea mea si un fost coleg.
Acasa cand voiam sa mananc mama era mereu langa mine si imi zicea sa nu, am incercat sa mananc si imi tragea o palma si dupa imi dadea amestecul ''magic'' si cam la fel si la scoala.
Nu o recomand deoarece daca nu reusesti sa te tii de program te poti ingrasa 5 Kg.

Sper ca te-am ajuta!

| Ionut7743 explică (pentru MeiAnneMei):

Am sa incerc asta cu apa (dieta nr 2 ) dar nu am inteles partea cu ingrasatul 5 kg? ce program?

| MeiAnneMei a răspuns (pentru Ionut7743):

Mierea face totul.
Un program pentru mesele de zi cu zi.

| Nicoleta_Titel_1974 a răspuns:

Vere nu prea e o chestie trebuie sa nu mai mananci dupa 7 crezi ca poti?

| wesley89 a răspuns:

Salut!
Trebuie sa iesi la alergat, cel putin la 2 zile, o sa fie greu la inceput, deoarece faci febra musculara.
Renunta la sucuri acidulate, paine si mancare de tip fast-food.
Multa miscare, cam asta trebuie facuta in general. Si rabdare de fier!