| BlueBloodd a întrebat:

Sunt baiat, am 44 kg si 1, 63 m. Cum pot sa ma ingras si sa cresc in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vladorcolac a răspuns:

Un sfat : nu asculta pe aia care zic sa te duci la doctor, ca aia sunt macelari platiti. Daca vrei sa cresti in inaltime, fa sport care implica sarituri si atarnare, adica gen tractiuni la bara, sau pur si simplu sti atarnat de o bara sau o creanga ceva cateva minute, cand stai intins in pat ridicati mainile deasupra capului si intindete cateva minute, pentru obtinerea in greutate, flotari, abdomene, genuflexiuni minim 100 fiecare pe zi. Deci un total de 100 fiecare care pot fi in seturi de 10/20/30 cate poti. Asta iti va creste pofta de mancare si mari masa musculara, deoarece e mai bine cu muschi decat sac de grasime care sa tremure ca gelatina

4 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Ce scriu utilizatorii pe TPU despre "Cum ma ingras?" https://www.tpu.ro/cauta/?keyword=Cum+ma+ingras

Ce scriu utilizatorii pe TPU despre "Cum cresc in inaltime?"
https://www.tpu.ro/cauta/?keyword=Cum+cresc+in+inaltime

Sunt mii de intrebari si raspunsuri. Te vor ajuta!

| T0T a răspuns:

Multă shaorma și bere și jocuri pe calculator. Garantat nu îți ia mai mult de 2 luni să te îngrași. Cu înălțimea nu garantez.

| alexandrukiller2 a răspuns:

As avea eu un sfat, eu stiu chestia asta din propia experienta, fa un sport ( handball/basket/volei ) in care alergi mult si sari si o sa cresti in inaltime, tinete de sportul acela 1-2 ani si dupa lasate, o sa observi ca vei greste in greutate foarte repede din cauza ca corpul tau, fiind obisnuit cu acel sport, o sa se ingrase

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alexandrukiller2):

O mica rugaminte : intreaba un medic ortoped cat este de daunator baschetul, pentru persoanele in crestere. chiar si voleiul are mici contraindicatii. ca in aceste sporturi intanlesti persoane inalte este o cu totul alta corba. multumesc pentru intelegere