| slow0 a întrebat:

Sunt baiat si am multa matreata si nu stiu ce sa fac, ca am incercat toate samponurile, am mai incercat si sa ma clatesc cu otet dupa ca am auzit ca este bun. Nimic nu s-a intamplat am tot la fel de multa matreata, am pana si in sprancene**. Ce sfaturi imi dati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| rocket1204 a răspuns:

Tatal meu s-a confruntat si el cu matreata si nu a functionat niciun produs conceput special ca tratare a acestei probleme. A scapat de ea in felul urmator: dupa ce se spala normal cu sampon se clatea de 5 ori mai bine pe cap. Cu cat se clatea mai mult si lasa apa sa clateasca bine parul cu atat matreata s-a retras. Sper sa functioneze si la tine, mai ales ca este ceva real. Incearca si tu sa samponezi o data parul, apoi sa il clatesti extrem de bine. Sanatate si succes!

| frankyminune a răspuns:

Aceiași problema am avut și eu. Tocmai asta este greșeala, încearcă să folosești un singur șampon, eu folosesc Head & Shoulders. O alta problema poate sa fie și apa, îți spun sincer ca la mine a dat rezultate. Bafta