| 11EnacheCostel9 a întrebat:

Salut.
Sunt baiat si am tenul mai inchis la culoare, ce creme/ metode stiti ca sa mi-l albesc?

Nu luati intrebarea la misto!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista creme pentru asa ceva.

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru darrio2007):

Ba dhaaa

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru darrio2007):

Ba dhaaaaa

| darrio2007 a răspuns (pentru Matei_Gianina_1970):

De-alea cu care se dădea Michael Jackson?

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru darrio2007):

Doamne, Michaela Jackson avea vitiligo, ce doamne iarta-ma! Iti poti albii pielea in mod natural astfel încât sa fie cu pana la 6 tonuri mai deschisa, dar nu poti ajunge ca in situația lui, de la negru la alb. El avea o boala, daca nu stiti nu mai vorbiti, va faceti mai rau de ras.

| darrio2007 a răspuns (pentru Matei_Gianina_1970):

Hai ca m-ai terminat cu acest comm.

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru darrio2007):

Pai normal laughing))

| Violleta2022 a răspuns (pentru Matei_Gianina_1970):

Este imposibil schimbarea pielii, ca nu putem modifica genetic pigmentul pielii!
Aici este vorba de genetica, nu de un bronz obtinut la solar, sau la plaja, carese curata cand faci baie.
Din pacate, nu se poate schimba pigmentul pielii in mod natural.
Iar vitiligo, este o boala autoimuna destul de serioasa care nu albeste corpul, ci anumite portiuni.

Incearca sa fii mai respectuoasa cu userii de pe forum si raspunde DOAR celui care a pus intrebarea, fara sa intrii in polemici cu alti useri, chiar daca raspunsul lor ti se pare corect.

| darrio2007 a răspuns (pentru Matei_Gianina_1970):

O fi. Pentru tine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Matei_Gianina_1970):

Michaela aia era barbat. Cu ce crezi tu ca iti poti albi pielea? Faci baie in lapte precum Cleopatra?

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru darrio2007):

Ce sa ma *** laughing)

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru darrio2007):

Autocorectorul lol

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru darrio2007):

Din punct de vedere genetic normal ca nu, dar o albesti pentru ceva timp. Si din nou, frate, autocorectorul.

| darrio2007 a răspuns:

Du-te la scoala si lasa oamenii mari sa-si faca treaba. Nu mai jigni in stanga si in dreapta.
Copil necopt!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, culoarea/ pigmentul pielii nu putem sa o schimbam, fiind mostenire genetica de la parinti.
Poti folosii in schimb fond de ten sau pudra, ca sa mai deschizi tenul, dar atentie, totul se face in culori apropiate gatului si pielii, ca sa nu apara machiajul, ca o masca urata.

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai gresit compleeeeeet. Nu este imposibil, exact acelasi raspuns ca cel pentru darrio2007.

| Violleta2022 a răspuns:

Fii mai respectuoasa, ca nu ne tragem de sireturi si nu ne adrseam cu "ba" pe aici!
Invata sa vorbesti frumos, ca nu-ti fac cinste apelativele cu care te adresezi oamenilor mari de aici, tu fiind un copilas de 13-14 ani (clasa a VII-a, dupa cum vad din postarile anterioare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai sta la soare, dar iti recomand sa iei vitamina D3 supliment sa nu faci deficitt

| Danielachan a răspuns:

Sunt creme pentru albirea tenului in Asia, incearca sa iti cumperi de pe ebay creme de albire

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru Danielachan):

Uite ma cineva care stieee

| Matei_Gianina_1970 a răspuns:

Iti recomand sa amesteci suc de lamaie cu lapte/iaurt si pilaf de orez simplu. Uite reteta:
Orezul trebuie spalat. Pune-l intr-un bol si umple-l cu apa. Asteapta 15 minute iar apoi varsă apa astfel incat sa lasi doar orezul. Procedeaza astfel de 2 ori, iar a 3-a apa de la orez pune-o intr-un pahar/alt bol la rece. Acum i-a orezul si fierbe-l (fa-l pilaf cum s-ar spune, dar fara legume logic, doar asa, cat sa fie moale), piseaza-l iar apoi lasa-l la racit si amesteca-l cu iaurt si lamaie si a 3-a apa a orezului pe care ai depozitat-o intr-un recipient.
Pune iaurt si lamaie pana in punctul in care a rezultat o pasta din amestec. Aplic-o oriunde crezi ca este nevoie sa albesti pielea. Pe față functioneaza in 30 de minute, iar pe restul corpului in jur de 45-50 de minute. Pasta se va intarii dupa ce o vei aplica, cheia este sa nu te misti prea mult. Da, da, stiu, multa munca, dar sincer functioneaza si pielea devine foarte palida si alba, efectul rezistand in jur de 1 luna si un pic. Nu, nu fac misto, e o reteta coreeană, nu stiu daca stii, dar in Asia e foarte populara pielea alba ca a unui om cu albinism, asa ca au inventat tot felul de rețete care, desi sunt ciudate, isi fac efectul. Revenind, pasta aceasta s-ar putea sa cada intre timp de pe fata/corp, asa ca poti sa invelesti părțile peste care ai aplecat acest amestec niste hârtie igienica, astfel incat vei arata ca o mumie. Din nou nu misca, ca o sa te dezmembrezi! Asteapta pe un scaun si asigura-te ca nimeni nu te vede, preferabil nici tu, ca o sa te sperii. Asteapta 30-45 minute si apoi baga-te in dus si spălate. Apropo, vezi ca orezul iese greu din par, deci ai grija cum aplici aceasta pasta pe fata. Pare o mega prostie, dar daca incerci, măcar de proba, pe un deget, vei ramane surprins. Pentru a întreține culoarea sau pentru a albii si mai mult tenul poti sa iti storci lamaie într-un pahar si sa-l amesteci cu lapte(deoarece la aia aplicată direct pe piele o sa te irite), o tii 15 minute si clatesti.

Cateva produse coreene care pot fi achiziționare de pe net(recomand aliexpress, am mai cumparat de acolo si este sigur) crema de albit fața,, Show white cream", pe care doar o aplici pe piele si in 2-3 minute pielea ti se va deschide la culoare(nu e fond de ten, stai linistit), plus ca are si crema de protectie solara cu factor peste 50 ca sa nu te bronzezi.

Succes!

| Sutic_Cristian_1974 a răspuns:

Înălbitor natural: bicarbonatul de sodiu, cel puțin la dantură funcționează

| Matei_Gianina_1970 a răspuns (pentru Sutic_Cristian_1974):

? sa se dea direct cu pasta de dinti pe fata