| VladutEnache369 a întrebat:

Sunt băiat si as dori sa mai pun câteva kg pe mine, nu foarte mult...
Ce as putea face? Ce as putea mânca?
Orice sfat ma ajuta!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cammzz a răspuns:

Si eu am problema asta cu kilogramele si ma chinui de ft muti timp sa mai pun cateva. Nu a mers nimic, decat atunci cand am inceput sa mănânc 3 mese/zi si cate o gustare sanatoasa (mar+migdale, baton proteic etc) intre mese. Mesele le.am facut cat de echilibrat am putut, adica: farfuria ta trebuie sa fie impartita in 3: 1. FIBRE cat mai multe (salata din toate legumele care iti plac), *fibrele ajuta la digestie iar fara ele nu se prea asimileaza ce mănânci. 2. PROTEINE (mazare, fasole, linte, naut, seminte de chia?, branza, iaurt simplu, fara "fructe", oua, carne...eu nu recomand pentru ca sunt vegetariana din motive etice), proteinele ajuta foarte mult la masa musculara, deci ai nevoie! 3. CARBOHIDRATI ( paine integrală, paste integrale *daca se poate*, orez, cartofi *recomand cartofii dulci, pentru ca cei normali sunt carbohidrati simpli*).
Pe langa astea mai ai nevoie si de grasimi sanatoase ca semintele, uleiul de masline, avocado. Eu imi pun in salata ba seminte de susan (sau ce am?), ba ulei de masline, ba avocado.
Eu asa am pus cam 3 kg in 2 luni, dar fiecare organism e diferit.

7 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Apuca-te de un sport, sa se oxigeneze tesuturile.
Lapte praf, cascaval. Dar sunt secundare.

| Jokers666 a răspuns:

Eu iti recomand sa mănânci multa pâine si poate pui cateva kg in plus ca asa am facut si eu

| VladutEnache369 explică (pentru Jokers666):

Mulțumesc, dar cate kg ai pus?

| Irinadarian a răspuns (pentru Jokers666):

Kg nesanatoase...

| Jokers666 a răspuns (pentru VladutEnache369):

Am pus 7 kg doar dupa iar am slabit

| Irinadarian a răspuns:

Daca esti genul sa manance si sa nu puna deloc pe el, nu te culca pe o ureche, deoarece dupa o varsta mai inaintata ti se va incetini metabolismul si te vei ingrasa. Insa daca vrei sa pui kg, iti recomand sa o faci sanatos. Aici vorbim despre masa musculara, de aceea este nevoie sa mananci sanatos, multe proteine si sa faci sport astfel sa pui masa musculara. Nu stiu multe bineinteles, dar cel mai indicat ar fi sa iei legatura cu un nutritionist, sa-ti faci analize, deoarece organismele noastre sunt diferite, iar un nutritionist ar fi cel mai indicat sa-ti dea sfaturi.

| HelloBio a răspuns:

Ai putea incerca niste suplimente alimente https://www.hellobio.ro/suplimente-alimentare sau chiar si proteine si niste inlocuitori de mese https://www.hellobio.ro/proteine-si-inlocuitori-de-mese, dar cel mai important este si sfatul medicului inainte! Succes!