| Holo58 a întrebat:

Sunt baiat si vreau sa slabesc 10-20kg. Nu stiu cum sa fac. Am 1.65 si 83kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Salut! In primul rand, trebuie sa ai rabdare cu tine si organismul tau.
Daca poti face asta, trebuie sa tii cont si de urmatoarele lucrururi:
- fara paine, cafea, dulce;
- portii reduse de mancare si fara alimente intre mese, indiferent de categorie;
- nu mai mananci nimic dupa cina si te hidratezi bine.

Eu, in trei luni, am slabit 6 kg.
Si nu am facut efort fizic sustinut in perioada asta.
Daca reglezi alimentatia, nu ai cum sa nu vezi rezultate.
Trebuie sa ai ambitie si sa nu cedezi tentatiilor.
ps: Chiar si 5 kg date jos fac diferenta.

| Iunix a răspuns:

Pe scurt : Trebuie să ai o dietă echilibrată cu cât mai puține grăsimi și să faci mult sport, fie prin diverse sporturi sau la sală.

| urseyul a răspuns:

Mananca 3 mese pe zi, elimina carnea dulciurile si cofeina, 2 litri de apa pe zi si punete la somn pana in ora 22. alterneaza cu sport si rabdare, nu uita in timp se vad rezultatele

| MentalDisorder2 a răspuns:

In primul rand, nu mai mananci dupa ora 7, si nu mai bei sucuri deloc.
Incerci sa mananci mai putin, si sa faci exercitii fizice, orice fel nu conteaza daca le faci corect sau nu, important e sa le faci. Daca nu poti pur si simplu sari si fugi prin casa/apartament sau afara o ora, sau juma de ora.
in prima luna vrei slabi minim 5 kg si dupa vei slabi mai greu, dar important e sa nu incepi din prima sa te extenuezi, trebuie sa o iei incet.

| GeoH a răspuns:

Buna Ziua! Te pot ajuta. Lasa-mi, te rog frumos, un nr de tel si te sun. Multumesc

| anyregina a răspuns:

Pai poti tine o dieta aceasta fiind prescrisa de doctor/medic. Sportul ar ajuta si este foarte sanatos. Poti incerca diferite diete de pe net, dar una prescrisa de medic e ideala