| danidni a întrebat:

Sunt clasa a12-a si am foarte mult de învățat. Ce imi recomandați pentru o menorie mai buna, pastile sau ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Nu lua pastile, poate niste lecitina... dar nu lua niciodata pastile...
Iti recomand sa incepi sa meditezi 5 10 minute inainte sa incepi sa inveti asta iti va limpezi mintea si vei intelege mai usor ce scrie acolo...
Ginko biloba merge bine...
Dar sa nu iei niciodata nootropics...
Au niste efecte secundare groaznice in care dupa ce trece efectul te face mai lent... mahmur, sanse mari ca creierului tau sa i se produca daune iremediabile.

Inca ceva, pe langa meditatii. Sunt tehnici de memorare pe care le poti gasi pe net.

Crede-ma nu ai asa de mult de invatat... ia totul treptat, invata pe etape, exerseaza mult. Nu privi volumul mare caci vei fi speriat. Incepe cu prima pagina si lasa totul sa decurga de la sine.
Ca in viata... cand vrei sa calatoresti in varf de munte, te uiti la el de la poale si te sperii cat de urias este, dar tot ce trebuie sa faci este sa faci primul pas, dupa inca un pas si tot asa, la un moment dat privesti in urma si vezi ca esti deja la jumatatea drumului.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pastile de invățat? glumești la fel ca respondenții tăi. Rezolvi banal și clasic: inveți până-ți sar capacele

| Frank51 a răspuns:

Fiecare persoana este diferita si ce functioneaza pentru unii la altii nu merge. La mine merge asa:
1 Notez exact ce am de invatat
2 Propozitiile pe care trebuie sa le stiu din cap le fac cu highlighter, restul le las asa si invat doar cat pot din ele
3 Orice ar fi invat cu maxim o saptamana inainte, informatiile fresh sunt cele mai accesibile din memorie
4 Invat tot timpul in prima parte a zilei unde pentru mine randamentul este maxim
5 Iau pauze la fiecare ora in care mananc sau beau ceva(fructe, un shake), works like a reward system laughing
6 Combin invatatul de pe hartii cu imagini, scheme, grafice, etc.

Pentru bac este diferit deoarece deja ai toate notiunile de baza, eu la facultate invat niste chestii absolut noi de care nu am auzit inainte(cu mici exceptii), si este putin mai greu.