| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Sunt foarte înalt la 16 ani, am 1.87 cred. Oricum undeva pe acolo.
Și fratele meu de 26 de ani este înalt, are 1.83-85 dar el e mai făcut.
Ratăl meu care a murit, Dumnezeu să îl ierte, avea 1.82 sau mai mult iar sora mea are 1.75 și ceva iar mama 1.70, de ce eu sunt cel mai înalt? Si cât o să mai cresc? Vreau macar sa rămân atât.
Îmi dați un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ca femeie am 1.74, iar sotul are 1.95m
Ce spui tu baiete, ca la 1.83 esti inalt? te inseli!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este greu de reglat procesul creșterii prin decizie proprie, aproape imposibil, fără să ai un motiv foarte serios.
Creșterea este determinată de hormonul de creștere, care face parte dintr-un complex de hormoni care generează un echilibru în organism. Dacă încerci să influențezi acest echilibru din exterior și îl perturbi prin adimnistrare de hormoni din exterior, riști să generezi probleme mari de sănătate. Astfel nu vei găsi probabil medici serioși care să te ajute la realizarea aceasta.
Așa că cel mai bun lucru, este să renunți la acest proiect al tău.
De la această vârstă încolo nu vei mai crește foarte mult.

| anonimg a răspuns:

Hormonii tăi de creștere au fost stimulați de hormonii de creștere administrați animalelor. Pentru că aceștia nu se distrug prin prepararea cărnii. Mai este și gena părinților.
De ce la tine mai mult și mai puțin la fratele tău? Nu știu. Dar un medic specialist ar trebui să aibă răspuns, dar să-ți ofere și un tratament pentru a-ți ține sub control creșterea.
Posibil să te ajute și mersul la sală (culturism). Dar să ai grijă ca prea multele proteine și prafurile acelea să nu îți distrugă sănătatea.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Salut. Iti spun din propia experienta eu sunt singur in familie care are 1.88m sora mea imi vine pe la gat iar parinti la fel, pe la varsta de 15 ani pana atunci eram gram cam 100 kg si 1.60m cred propia initiativa am slabit si mi-a crescut picioare adica mam inaltat brusc si eram slab mi se vedeau oasele acum la varsta de 23 ani sunt ok am 1.88m si am ajuns de la ceva complicati medicale la 95 kg arat bine dar ce urasc e burta, eu zic sa fi fericit in pielea ta asa cum esti nu totu e dupa noi sau nu stim noi inca. Macar tu ai familia la fel la inaltime pe cand eu am familia pitica sunt cel mai inalt a plouat mult