| GulDan a întrebat:

Cine e experimentat in sportul:"culturism" As vrea sa ma apuc si eu de sala dar problema e ca de cand eram mic aveam scolioza si as vrea sa stiu ce exercitii trebuie sa evit sa nu imi fac iar probleme cu coloana.
Va multumesc!

8 răspunsuri:
| SerafimHD a răspuns:

Si eu am avut scolioza dar s-a indreptat cu kinetoterapie nu iti face griji acum ridic gantere fara probleme dar ai grija sa lucrezi mainile in mod egal!

| cristif a răspuns:

Poti merge la sala de forta dar nu pentru a face forta. Evita urmatoarele exercitii: impins pentru umeri de orice fel, squat, ramat cu bara, ramat cu bara T, indreptarile. Daca sunt probleme mai scoti si altele gen biceps cu haltera din stand.

| Molecula a răspuns:

Inainte sa te inscri la sala, du-te sa vorbesti cu un doctor sa iti spuna exact daca sunt riscuri, si la sala ai grija la inceput daca nu iei instructor, sa pui persoane mai experimentate decat tine sa iti arate pozitiile corecte pe aparate sa nu stai stramb sa apara alte probleme

| bogdanrosu495 a răspuns:

Incearca sa lucrezi cat mai mult cu brau.

| GulDan explică (pentru bogdanrosu495):

Nu intelegthinking

| bogdanrosu495 a răspuns (pentru bogdanrosu495):

In toate salile de fitness se gasesc brae care pe pun in jurul taliei si sunt concepute pentru strangerea coloanei, iar acest lucru face ca, coloana sa nu-si modifice forma, ca urmare nu se strmba

| bogdanrosu495 a răspuns (pentru GulDan):

In toate salile de fitness se gasesc brae, ce sunt concepute pentru a strange coloana, ca urmare aceasta nu se strmba.

| GulDan explică (pentru bogdanrosu495):

Ok mersi.de-acum o sa imi pun si eu o curea din acea..nu prea stiam la ce e buna dar acum ca mi-ai zisbig grin