| Wordofthat999999 a întrebat:

Sunt mereu mereu nervoasa, uneori tremur de nervozitate mai ales in ultima vreme, nu m-ai suport nimic, sunt foarte irascibila orice ce lucru chiar si cel mai mic ma deranjează, nu m-ai suport aceste stari de nervozitate uneori tresar din cauza acestor crize, ce remedii naturiste imi recomandati pentru calmare si relaxare, orice ca nu m-ai suport am stari naspa si insuportabile, vreau sa ma vindec singura dar vreau si ceva care sa ma relaxeze alimente, ceaiuri ceva. Si nu stiu am in gand sa ma reapuc de fumat ca ma calma si ma relaxa numai eram asa nervoasa si uneori agitata, va rog mult. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RyanGeorge a răspuns:

Buna, totul este psihic, stresul ne afecteaza pe toti la un moment sau altul. Ne facem tot felul de griji si probleme, atat la locul de munca, scoala, cat si acasa, si suntem nevoiti sa facem fata stresului in fiecare zi, totul depinde cum o tratam, iti recomand sa incerci sa te descarci la cineva cunoscut pe care il consideri cel mai bun prieten si sa te asculte si sa iti ofere un umar sau cu un necunoscut sa purtati o conversatie cat mai lunga si sa spui tot ce ai pe suflet, cu cat tii mai mult in tine cu atat se agraveaza starea ta din ce in ce mai rau, conteaza mult cum iei aceasta stare (psihic) si cum o tratezi, nu iti recomand pastile pentru ca nu sunt bune + iti poate deregla organismul,
Ceaiuri :
ceai de sunatoare, ceai de musetel, ceai verde, ceai de ghimbir.
Muzica de relaxare, ganduri cat mai bogate, filme comedie sau serial, incearca sa nu te mai gandesti mult la partile negative si incearca sa fii cat mai pozitiva, tu iti controlezi corpul / psihicul si doar tu poti trece peste, ideea sa ai curaj si ambitie.

| Wordofthat999999 explică (pentru RyanGeorge):

Asa e pastilele nu suntstiu bune, am luatNu seroquel sisa convulex si a fost groaznic nu amstiu putut face fata cu eleceilalți, sunt ca niste droguri.

23 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In starea de iritabilitate extrema in care te afli ar trebui sa mergi la psihiatrul care-ti monitorizeaza tulburarea bipolara---ceaiurile si alte produse naturiste sunt prea slabe pentru a calma o asa stare de nervozitate.

| Wordofthat999999 explică (pentru alessia5158):

Asta e din cauza tuburarii bipolare? X_x

| Wordofthat999999 explică (pentru alessia5158):

Si daca am sau nu, tot nu ma duc la medic, pot sa ma vindec si singura. Autosugestia ma ajuta si eu sunt psihologul meu.

| Wordofthat999999 explică (pentru alessia5158):

Si in trecut am luat seroquel si convulex si mi.au facut viata un calvar, mai rau mi-au facut decat bine si sunt niste droguri, deci renunt si la astea, deci cel mai bine... ma adun trebuie sa fac ceva sa numai am aceste stari.

| alessia5158 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da --- cei care sufera de aceasta tulburare afectiva au si stari de iritabilitate, greu suportabile atat de ei insisi cat si de cei din jur.

| alessia5158 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Te sfatuiesc sa mergi la psihiatru si sa colaborezi constat cu el pentru ajustarea dozei optime care te va ajuta sa functionezi in 'parametrii" normali--- nu este indeajuns vointa si autocontrolul( tu singura afirmi ca "nu mai suport aceste stari de nervozitate"!)

| alessia5158 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Este o convingere eronata care apare la inceputul/initierea tratamentului antipsihotic la marea majoritate a celor care il fac! Pe masura ce organismul se obisnuieste cu tratamentul si persoana constientizeaza cat de mari sunt beneficiile tratamentului in raport cu riscurile lui, convingerea dispare!

Afirmi ca "pot sa ma vindec si singura" dar, iata, realitatea iti "spune" ca nu poti!---starile care te-au obligat sa mergi la medic au revenit! Asadar, pentru a functiona normal, ai nevoie de mai mult : tratament medicamentos si psihoterapie calificata.
Sanatate si numai bine!

| Wordofthat999999 explică (pentru alessia5158):

Multumesc frumos!

| alessia5158 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

S-auzim de bine, draga mea!

| Donsavas a răspuns:

Mergi și discuta cu psihologul scolii, când începi anul ce urmează!

| mentholinks a răspuns:

Daca te-ai lasat de fumat de curand este posibil sa ai aceste stari din cauza sevrajului nicotinic.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Odata, ca ai ceva cu tine si apoi...filmele horror.

| Wordofthat999999 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ce treaba au filmele horror cu problemele din viata noastra laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Tot ce intra negativ in tine influenteaza creierul si starea de sanatate. Informatiile nu sunt la secret, trebuie doar sa le cauti.

| RyanGeorge a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Hai pe bune? Eu mă uit la filme horror de când mă știu și înainte erau filme horror nu cum sunt acum, daca era după spusele tale pai numai eram de mult în viața, bine ideea in ce ai incercat sa spui nu e rea, in ziua de azi mai degrabă ii afectează pe unii desenele alea koreene animate nu le știu denumirea decât filmele happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RyanGeorge):

Ok, baga tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Si eu am trecut prin aceste stari si iti pot recomanda: ceai de tei, ceai de talpa-gastei, ceai de musetel.
De asemenea, poti lua Sedocalm sau Emocalm, sunt suplimente pe baza de plante.
Toate aceste stari trebuie sa inveti sa le controlezi si sa iti redirectionezi atentia de la aceste stari catre hobby-uri, care sa te relaxeze.
Nu in ultimul rand, trebuie sa iti accepti si sentimentele si starile afective negative, deoarece sunt normale. Insa, deoarece dezadapteaza comportamentul, ar trebui sa afli care este cauza acestor stari. Poti discuta cu un psiholog, daca doresti.
In fine, conteaza ca aceste stari le poti controla daca le accepti, pentru ca sunt stari prin care trece orice persoana. -Remediile naturiste doar tratazeaza efectul, nu si cauza.
Multa sanatate!

| sweetys a răspuns:

Ceai de valeriana, parca acesta te calma, dar e posibil sa iti dea si cu stari de somn. Starile tale se pot datora si unor carente, ai grija si ce mananci. Dar daca persista ar fi bine sa mergi la medic, te pot afecta pe sistem nervos mai tarziu si pot aparea complicatii.

| Andersen2k18 a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la un medic psihiatru, el iti va spune ce ai, pentru că, crizele tale nu sunt normale. Si nu te apuca de fumat, ca iti faci mai mult rău.

| BlankWhite a răspuns:

Ceai calmant de la Plafar sau ceai de tei sau ceai de musetel
sau
Patile de magneziu cu B6
sau
Dormi mai mult, relaxeaza-te iesind in natura

| AalyiaH0a a răspuns:

Buna! Depinde si varsta pe care o ai. Daca ai fmat, cred ca ti ai raspuns singura la intrebare.Nu cumva te ai lasat brusc? Daca da, incee din nou, dar mai putin.Incearca sa fumezi din ce in ce mai putin, iar in timpul asta cumpara ti niste pastile de la pplafar, si niste vitamine + magneziu. Sper sa te ajute! Have a nice day!:*