| anonim_4396 a întrebat:

Am racit pe jos. Vreau sfaturi. Nu-mi dati exemplu: du-te la doctor, sau, ia pastile. Vreau remedii naturiste. Ceaiuri, sau altceva. Cat mai repede, va rog. Ma simt ingrozitor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Metroanexita (raceala genitala) este o boala foarte grava si principala cauza de sterilitate la femei. Nu se trateaza naturist, ci cu antibiotice si antiinflamatorii injectabile sau perfuzabile. Este importanta inceperea cat mai rapida a tratamentului, de preferat in primele 48 de ore de la debutul simptomelor.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
draga mea..cu toti cautam sa ne tratam cat mai naturist, dar din pacate, unele afectiuni si daca sunt in stare avansata, nu trece cu ceaiuri, trebuie un control si un tratament antibioticm, asta daca tii la sanatatea ta si la "jucarica" ta..sunt periculoase astfel de raceli, crede-ma, am tras-o anul trecut, si tot asa am crezut ca va trece cu una cu altam dar realitatea a fost alta si era destul de cruda..nu ezita si te poti adresa medicului si poti intreba ce iti poate recomanda,
O zi frumoasa sa aihappy

| mona a răspuns:

Poti incerca cu ceai coada soricelului sau coada calului dar eu zic ca tot la medic vei ajunge, cu astfel de raceli nu-i de joaca...

| LitlleBunny a răspuns:

Hey!
Cred ca ea doar vroia sa zica ca are dureri in prima zi mestruala.E okey dismenoreea apare cam la 80% din pacienti mai ales daca esti sub 18 ani nu prea e mare lucru de facut.Doctorul prescrie in general anticonceptionale care nu sunt prea okey.Ia o cutie de Ca cu cateva zile inainte de ciclu si cu D3 sa fixeze si ia una pe zi pana trece. Oricat m-ar contrazice pe stop pierzi calciu si de multe ori are legatura cu durerile. Ceaiuri poti incerca de galbenele sau musetel.O sticluta cu apa calda pe burta.Sa porti ciorapi.Cam atat si sa eviti dulciurile.Bine inteles poti vizita si un medic.

| Azµre a răspuns:

În loc să pui astfel de întrebări te-ai adresa medicului. O răceala la ovare sau o infecție urinară nu se tratează cu remedii naturale ci cu antibiotice!

| ywar a răspuns (pentru Azµre):

Pai minte vere nu se cere... ea scrie pe TPU - e deontoloaga! Uita-te la ei! happy

| Azµre a răspuns (pentru ywar):

Greu greu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mama ta stie? Ea ar trebui sa ia primele masuri.Nu poti evita medicul!

| kzd a răspuns:

Tot mai bine e sa te duci la medic, el stie ce e de facut. Asa bei un ceai, dar nu iti trece asa usor.