| FitMonkey a întrebat:

Salut

sunt racit, durere de cap, de gat, temperatura 37.5 si sunt foarte salbit (forta/energie)
ce ar trebui sa fac sa scap foarte repede de raceala? am luat 1 paracetamol, beau ceai cald-fierbinte si mai am cate-va plicuri de coldrex acasa.
Astept raspunsuri ce ar trebui sa mananc, aa da si am uitat sa precizez ca nu am pofta de mancare azi am mancat doar o farfurie de supa. multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Bea cateva pahare de vin rosu fiert indulcit, cu piper negru (atat cat sa ametesti putin ) apoi fa un dus fierbinte, culcate si invelestete bine atat cat sa transpiri mult, cu cat vei transpira mai mult cu atat te vei vindeca mai repede! Efectul o sa se vada maine dimineata! Insanatosire grabnica!

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ceaiurile coldrex, supa si paracetamolul te vor face sa te simti mai bine, ooricum ar trebui sa mergi la medicul de familie, poate ai nevoie de antibiotic pe care numai dr.il prescrie

| Ea12345 a răspuns:

Nu poti sa iei pastile dupa ureche si sa te astepti sa te faci bine. Beau ceai de tei cu lamaie si miere. Mie mi-a trecut o raceala urata cu Modafe, am luat 4 zile. Stateam singura in casa, cu o tona de servetele. Doar hamsterul meu ma mai baga in seama http://www.youtube.com/watch?v=Xiiuu3_YZYo&feature=share

| Oana92 a răspuns:

Fructe, ceai de ghimbir cu miere si lamaie,, feli de lamaie cu zahar, vitamina c cu propolis. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Deci măine clar consulţi medicul de familie pentru tratament,nu stai aşa să se agraveze.
Stai în pat la căldurică, e bine să te odihneşti, ceaiuri călduţe, de mâncat fructe, supică de pui.
Însănătoşire grabnică!
Te pup!

| Liviu4you a răspuns:

Astea sunt simptomele gripei traditionale si vad ca deja stii ce sa faci. Nu ai cum sa accelerezi procesul de vindecare. Continua sa facii ceea ce faci.

| alexuthza a răspuns:

Poti sa bei lapte cu miere si cu galbenus de ou...este foarte bun.

| Carina12 a răspuns:

Poti sa bei lapte cu miere sau se mai vinde si terafliu pe care tot trebuie sa il pui in p ferbinte

| DianaAnaid45 a răspuns:

Pai.
Se foloseste o parte miere si 3 parti fructe de catina. Intr-un borcan se pun fructele de catina spalate in prealabil pana se umple borcanul pe 3 sferturi. Un sfert se adauga miere, se amesteca si se tine la rece (este valabil la frigider si 2 ani). Se consuma cate o lingurita, mestecata in fiecare dimineata pe stomacul gol!
Funda?^-^

| DianaAnaid45 a răspuns (pentru DianaAnaid45):

Apropo..Se numeste Miere de salcam cu catina happy

| Popescu_Ioana_1995 a răspuns:

2 shot-uri de tuica