| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Timp de o săptămâna am avut o senzație de uscăciunea pe gât iar azi a început sa ma doară in gât iar acum pe seara a început sa ma ia cu frisoane, am luat antibiotic dar încă nu și-a făcut efectul, va rog niște sfaturi pentru a trece mai repede ca mâine trebuie sa plec la munte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie antiviral nu antibiotic. El se administreaza doar pentru infectii nu pentru raceala.

| Simpatic a răspuns:

O mare prostie sa iei antibiotic nestiind cauza infectiei, antibioticul distruge doar bacteriile nu si virusii!
Multi medici de familie de ex. dau antibiotice cu spectru larg cand exista o infectie in gat, pentru ca stiu ei ca de cele mai multe ori aceste infectii se datoreaza unor bacterii precum stafilococul
Insa mare atentie antibioticul se ia doar la recomandarea medicului specialist in cazul de fata ORL si doar dupa ce s-a luat un exudat faringian, doar asa se ia antibioticul, restul se numeste tratament dupa ureche.

Poti de exemplu sa nu ai o bacterie si atunci antibioticul sa fie degeaba!
Daca exudatul faringian ar fi aratat o infectie cu o anumita bacterie atunci se stia si la ce tip de antibiotic este acea bacterie vulnerabila.

Acum ca ai luat antibiotic mergi cu el.
Intre timp pentru ca durerile din gat sa numai fie pronuntate recomand sa iei de la farmacie albastru de metilen si sa dai cu o lingurita mica acolo spre gat 1 picatura (NU MULT!) si 1 ora nu mananci nu bei, apoi tot de la farmacie sa cumperi pastiel de supt denumite TRACHISAN si sa iei 2 (se sug, nu radeti) la 4 ore!
Dar nu mai mult de 6 trachisan pe zi.
Pentru ca iei antibiotic recomand sa cumperi de la farmacie si pastile sau pliculete cu praf pentru refacerea florei intestinale, spui farmacistei ca iei antibiotic si o sa stie despre ce e vorba!
De asemeni daca ai probleme cu stomacul : gastrita, ulcer, boala de reflux etc este musai necesar ca dimineata pe stomacul gol sa iei un medicament precum OMEZ pentru protectia stomacului.

Ai facut rau ca nu te-ai dus sa faci un exudat cu cateva zile in urma in 2-3 zile aveai rezultatul de laborator si stiai sigur ce ai pe amigdale.
Poate sa fie o inflamatie ca si aceea doare.
Treci pe lichide multe, bea ceai caldut, supe caldute, ia antibioticul cum trebuie.

Vedeti voi antibioticele nu se iau dupa ureche si nici pe stomacul gol, este nevoie de o serie de alte medicamente cand iei antibiotic ca sa nu ai probleme de alta natura.
Distrugerea florei intestinale datorata de luarea de antibiotice duce mai apoi probleme digestive, printre care una nasoala si anume probleme cu colonul care se vindeca dupa luni si luni de regim si tratament.

Succesuri cum ar spune EBA

| Violleta2022 a răspuns:

Antibioticul functioneaza numai pentru o anumita infectie, dar daca este gripa sau covid, nu are d ece sa functioneze.
Mergi si fa-ti testul de covid si infleuntza, ca la munte nu poti merge deloc.
Sanatate maxima!

| Gianigggg a răspuns (pentru Violleta2022):

Am făcut testul și este negativ!