| valentin2002 a întrebat:

Știți cumva daca sunt eficiente medicamentele cum ar fi OptiSomn pentru insomnie? Nu vreau sa îmi fac o obișnuință din a lua pastile, dar pentru acele câteva dăți când pur și simplu nu pot adormi, as vrea sa incerc totuși! Daca ați folosit, îmi puteți spune? Sau să îmi recomandați va rog un medicament bun pe care l-ați folosit, care nu da dependenta! Va mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate ore dormi pe noapte?

| WhiteLife a răspuns:

Si eu iti recomand melatonina. Da, functioneaza, dar e bine sa nu exagerezi. Mama lua mai des, apoi medicul i-a dat un tratament corespunzator. Eu am avut cosmaruri cand am luat si nu mi-a placut, dar nu se manifesta la toti la fel. Poti lua cateva pastile sa incerci, poate te ajuta. Pe langa asta mai sunt tot felul de medicamente pe baza de plante: Nervocalmin somn si altele (daca intrebi la farmacie iti pot recomanda mai multe variante si iti spun si preturile).

| JicaContra a răspuns:

Melatonina este un hormon, generat automat de organismul uman, cu cam 1h inainte de ora normala de culcare, si care produce NUMAI somnolenta, adica iti vine sa te culci, NU e in nici un fel somnifer sau ceva asemanator
Optisomn contine cea mai mare concentratie de melatonina - 5mg
https://www.pcfarm.ro/produs/15095/Optisomn---Zdrovit
deci luat cu 1h inainte de culcare, ar trebui sa te faca sa iti doresti sa te culci

iar, dupa cate vezi in link-ul ala, NU are absolut nimic care sa il califice ca "pastile" (naspa) efectiv nu contine decat, chestii naturiste, in afara de melatonina, magneziu, passiflora, etc. toate sunt chestii care calmeaza, inca odata, pur naturist

iar daca ai probleme reale cu somnul, numai doctorul te poate ajuta, din cauza ca "pastile" (reale) nu se dau fara reteta... DELOC!

eu cand nu pot sa dorm, iau 1 optisomn, 1x500mg magneziu (magnerot) si extract de valeriana (nu mai stiu cum se numeste, si imi e prea lene la ora asta sa ma ridic de pe scaun si sa caut cutia, intreaba la marmacie, mai au putin si dau si din coada cand te vad ca, cumperi chestii naturiste :D )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am mai folosit diferite pastile care contineau melatonina si anumite extracte din plante. Adormeam dar ma trezeam la scurt timp si nu mai puteam relua somnul. Prefer melatonina simpla (prima contine lactoza, a 2-a e potrivita pentru vegani ) cu juma de ora - o ora inainte de a vrea sa adorm. Nu mi-a dat dependenta dar nu este indicat sa o iei o perioada lunga de timp.
https://www.farmacialapretmic.ro/......psule.html

https://www.biosunline.ro/produs/melatonina-3-mg-pentru-un-somn-linistit/

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Functioneaza melatonina? Te trezeai mai obosit sau odihnit? As vrea sa iau si eu de asta intreb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

La mine functioneaza foarte bine, nici nu ma mai trezesc aiurea in timpul noptii atunci cand o iau si pot sa ma odihnesc. Am un somn mult mai profund si nu ma mai trezeste nici zgomotele usor. Eu am inceput sa o iau intr-o perioada in care nu dormeam deloc sau dormeam 2 ore si a fost ce trebuie. Am observat ca sunt somnoroasa daca o iau si nu dorm intre 6 si 8 ore.

| Dana2103 a răspuns:

Nu provoaca dependenta alea, sunt apa de ploaie

| valentin2002 explică:

Am luat melatonina simpla într-un timp... Erau niște pilule de 3 mg parca și nu prea am simțit o schimbare, dar voi incerca OptiSomn! Va primesc pentru ajutor! O sa revin cu detalii după ce voi incerca!