| Nume6 a întrebat:

E normal să ai dioptriile de la ochelari mult mai mici decât dioptriile de la ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti tanar, dioptria ochilor se poate corecta cu ochelari care au dioptrie MAI MICA decat ochii.
Astfel ochii vor fi "invatati" fortat sa se corecteze spre dioptria ochelarilor si - incet cu incetul - dioptria ochelarilor si ochilor se va putea corecta la 0.
Si la varsta mai inaintata este recomandat sa folosesti dioptrie mai mica, fiindca altfel ochii devin "lenesi", iar dioptriile se vor mari in ritm vertiginos.

| Nume6 explică (pentru Bula):

Dar eu nu văd cu ochelarii perfect, simt că mi se obosesc ochii. Eu știam că numărul dioptriilor ochiului trebuie să fie exact egal cu numărul dioptriilor ochelarilor. De ce multe persoane au egalitate sad între cele două iar eu nu crying(

| Bula a răspuns (pentru Nume6):

Ochii ti se obosesc de la ochelari, daca nu sunt potriviti ochilor tai.
NU le folosi, nu-ti face rau ochilor! Mergi la un alt medic oftalmolog si verifica-ti ochii si marimea ochelarilor (daca sunt necesari)!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici folositor, deoarece nu vei vedea cu mult mai bine decat fara ochelari.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Păi doctorul așa mi le-a dat și nu vad bine cu ochelarii, iar eu am mai mult dioptriile la ochi decât cât le am la ochelari sad Deci ziceţi că mărimea dioptriilor ochelarilor trebuie să fie egală cu dioptriile de la ochi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Nu spun eu asta, asa mi-au spus 2 medici.
Si eu port ochelari, pe care deja i-am schimbat o data si asa mi i-au facut de ambele dati.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Aveti numarul dioptriilor pe care le purtati la ochelari, egale cu numarul dioptriilor ce v-au reieșit la aparat?

| suntserios a răspuns (pentru Nume6):

De vreo 15 ani port ochelari, niciodata nu am auzit de situația asta.

| Nume6 explică (pentru suntserios):

La ce vă referiţi mai exact?

| suntserios a răspuns (pentru Nume6):

Nu am auzit niciodata de ochelari cu dioptrii mai mici decat ai la ochi. Nu știu ce medic ar recomanda asa ceva

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Am avut in urma cu cativa ani, cand i-am schimbat. Acum nu stiu cum sunt, n-am mai fost la medic de cand i-am schimbat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doiptriile de la ochelari îți corectează vederea. Altele nu ai la ochi, cum spui tu.

| Nume6 explică (pentru sadrian46):

La ce vă referiţi când spuneţi "altele nu am la ochi"?

| sadrian46 a răspuns (pentru Nume6):

Srimate domn, când ochiul nu vede bine, dioptriile ochelarilor corectează vederea. Dioptriile ochelarilor se referă la ochelari, nu la cristalinul din ochii tăi.