| adyurs a întrebat:

Salut tocmai ce voiam sa fac un cable management si am scos niste stechere din prelungitor si dupa vreo 20 de secunde am vrut sa le iau sa bag altundeva insa cand am pus mana pe un stecher am simtit o ciupitura ascutita si l-am aruncat jos. Nu am simtit durere doar ca acum dupra creo 5 min simt ca si cum ar fi mana infocata. Oare m-am electrocutați sau doar au fost calde "bețele" Alea 2 care intra in priza? Daca m-am electrocutat este nevoie sa ma duc la urgență? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

A fost o descarcare statica in tine. Mare lucru. Cand o sa te electrocutezi de o sa simti ca fibrileaza inima sau te electrocutezi la curent continuu atunci sa te panichezi. Nu ai nimic, stai linistit. Cand mai operezi cabluri sub tensiune sau orice aflat sub tensiune, echipamente, etc. intotdeauna cu mana dreapta pentru ca pe partea stanga e inima, si intotdeauna incaltat, fara papuci pentru a te izola fata de pamant.

| nicu991 a răspuns (pentru GdX):

1. Curentul alternativ ucide, nu cel continuu.
2. A fost soc electric datorat descarcarii condensatorilor din sursa de alimentare a calculatorului ( sursa ieftina cel mai probabil).
3. Inima este situata central in cavitatea toracica ( mediastin- intre plamani) cu ventriculii orientati catre stanga.

M-am curentat de multe ori la curenti de intensitate mica, inclusiv la surse de calculator/ invertor de sudura iar senzatia este de ciupitura ascutita( sagetare) cu amortirea membrului respectiv pentru o perioada scurta de timp.

| GdX a răspuns (pentru nicu991):

Nu ucide curentul continuu? Tu te auzi ce zici?
Curentul continuu neavand trecere prin 0 ca nu are frecventa, este cel mai periculos. Ai vazut ca la curent alternativ esti aruncat datorita trecerii prin 0 a frecventei, si cu cat frecventa este mai mare cu atat sansele de supraviertuire sunt mai mari.
Curentul continuu te atrage. Eu m-am curentat la 220 intr-o statie electrica de un controller de supraveghere, m-am rezemat fara sa imi dau seama de un dulap metalic si de firele lui de alimentare, stii cum m-a atras si m-a lipit cu mana pe usa dulapului?

Intr-o statie electrica toate protectiile si echipamentele de control si comanda sunt alimentate in curent continuu la 220V, iar intr-o statie cu 50 de celule de 20kV pline de aparatura, crede-ma ca nu e de joaca.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la „cable management" ti se trage. Daca habar n-ai sa scoti un stecher din priza, treci pe limba română.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te-ai curentat un pic. Nu e bai, stai calm. O sa treaca.

| Catrice a răspuns:

Daca erai electrocutat, ajungeai in pământ.