| UserName450 a întrebat:

Voi v-ati electrocutat vreodata? Eu nu am patit nimic cand am scos stecherele din priza. Am vreo 10 stechere, iar 2 le-am scos din priza si nu m-am electrocutat. Credeti ca n-am inima minora? Ca am si doua prize la scoala si 2 stechere, si unul l-am scos din priza ca nu mai imi folosea. Ce se intampla? In mod normal trebuia sa ma electrocutez.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiurea! Cand scoti stecherul nu te poti electrocuta. Este perfect izolat. Poate daca ai scos priza din perete si ai atins firele.

5 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

M-am curentat la bradul de craciun cand eram mic, deoarece nu aveam stecher doar firele si cand sa-l bag in priza un firicel mi-a ramas agățat de deget. A fost o senzatie foarte urata plus ca mi-a "zguduit" mana de am crezut ca mi-a rupt-o laughing. Nu le am cu, curentu dar totusi sunt curios cum de n-am murit.

| Ironwin a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Pentru ca din fericire cand ti sau contractat muschii ai smuls firele din priza sau nu ai mai facut contact cu ele. Cu alte cuvinte ai ramas foarte putin timp in contact cu firul. Ai avut noroc.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Ironwin):

Dar totusi, au trecut prin mine 220? Am fost "aruncat la propriu" cand mi-a smucit mana, eram mic aveam vreo 9 ani laughing. Mai era sa mor de vreo 3 ori, vrea Barbosu' ceva de la mine.

| Ironwin a răspuns:

Te joci cu "focul" ai grija, nu sunt putine persoanele care au decedat electrocutate. Este foarte normal sa nu te curentezi cand scoti un stecher din priza, iti doresc sa nu te curentezi niciodata. Stiu ca suna ciudat pentru un tanar (care nu sa curentat niciodata), dar crede-ma pe cuvant ca nu este deloc placut (mai ales la priza 220v), doare rau si se lasa cu arsuri urate la nivelul locului de contact cu firele. Face parte din categoria "Nu incercati asa ceva acasa".

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a răspuns:

Asa cum a spus și Ironwin poti să mori foarte ușor dacă te electrocutezi. Totul depinde de cat de mult timp atingi firele electrice. Gandeste-te că la 1 amper deja e risc de moarte, iar priza are 16 amperi ☺.