| Lak_Tibi_1994 a întrebat:

Tocmai ce am dat pana cu 220. incercand sa repar un resou in curte el era bagat in priza si inca un prelungitor. am zis ca-l scot din priza ca avea un fir rupt dar am scos prelungitorul in loc de resou si tineam mana pe plita resoului si cealalta mana pe un fier. dintr-o data cred ca firul rupt a facut iar contact si am primit mare soc. mi-a intrat pe mana dreapta si s-a dus pe stanga pana la acel fier pe care tineam mana. am simtit curent de la mana dreapta pana la stanga, luand in calcul si bustul, capul nu cred ca a primit 220. nu am simtit nimic dar stiu ca a inceput sa tremure. cand am incercat sa dau mana jos am simtit ca si cum era un magnet abia am putut sa o trag. si acuma sunt curios. as fi putut sa mor? toata chestia asta a durat cam 4-5 secunde acuma eu ma simt bine numai ca la mana dreapta ma doare unghia la degetu mic. se poate muri electrocutat la 220v? dau fundita big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tractorisul a răspuns:

Salut!
totul depinde de inima omului se poate muri si la 60 de volti, cand am fost micut eu am bagat furculita in priza happy happy, n-am patit nimic... cunosc cazuri care s-au curentat direct de la priza dar n-au patit nimic, au ramas cu sperietura

| Lak_Tibi_1994 explică (pentru tractorisul):

Cu intarziere dau funda.scuze big grin nu a trecut totusi asa mult timp laughing

1 răspuns: