| anonim_4396 a întrebat:

3 zile in urma mi sa inceput manstruatia, si mi s-a oprit, cite zile pot sa stau fara griji, luni la scoala si nu stiu mai nimic despre menstra sad ...ma ajutati? poate e o intrebare stupida dar nu vreau sa ajung la scoala si sa patez toate scaunele big grin. nu prea am curajul sa vorbesk pe tema asta cu mama mea... dau fundita tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xMoonlight a răspuns:

Sigur! Norocul meu a fost ca mama tot timpul imi spunea lucurri despre menstruatie.Nu e nimic de ascea sunt aici ca sa te ajuthappyIti voi spune niste lucruri de baza de care ai nevoie. Menstruatia apare 1 data la 1 luna. Intotdeauna trebuie sa iti notezi cand iti ti-a venit pe un carnetel sau chiar un calndar careil ai la indemana.Primele menstruatii vin neregulate asa ca nu te speria! Intotdeauna uitate cand ti-a venit ulitma si scade din ea 4 zile happy Cam asa merge de ex ti-a venit in 12 urmeaza in 8. Unele sunt neregualte si altele nu. Uita aici niste lucruri utile:Cum stii ca iti vine ciclul

Noteaza-ti intr-un caiet zilele de menstruatie. La urmatoarele cicluri, noteaza-ti la fel. Daca numeri zilele dintre cicluri, iti faci o idee de durata acestuia. Scrie si daca ai crampe, dureri (la ovulatie), daca iti curge mult, daca te patezi si intermenstrual (la ovulatie) si care sunt simptomele dinaintea ovulatiei (sindromul premenstrual). Majoritatea fetelor nu au tulburari in decursul ciclului. Daca apar crampele sunt usoare dar, cu timpul pot deveni acute.
Observa-ti corpul. In timpul ovulatiei poti sa ai crampe sau dureri de spate ori, uneori, sangerari minime ( de una, doua zile). Este un semn ca peste doua saptamani incepe menstruatia. Dupa ovulatie, sanii se intaresc, sunt mai grei si mai mari.
Inainte de menstruatie ai dureri de cap, de spate, sau insomnii, iti apar cosuri, esti deprimata, irascibila si plangareata. Aceste sunt alte semne prin care iti dai seama ca vine ciclul.
Secretia vaginala care apare la ovulatie este filanta, abundenta, iar cea care apare dupa ovulatie, pana in apropierea menstruatiei, devine vascoasa. La doua saptamani dupa ziua in care ai avut cea mai filanta scurgere, incepe menstruatia. Poti sa folosesti aceasta tehnica ca metoda anticonceptionala, la fel ca si masurarea temperaturii amtinale (creste cu 0, 4 - 0, 8 grada in ziua in care ovulezi) si notarea ciclurilor menstruale pe calendar (asa anticipezi ciclul urmator si momentul probabil al avulatiei). Metoda contraceptiva bazata pe temperatura este totusi imprecisa si nu este recomandata la adolescente.
Daca pana la 16 ani nu ti-a venit ciclul, ceva nu este in regula, du-te la medic! Apare de regula intre 11 si 16 ani, cam la doi ani dupa ce incep sa ti se dezvolte sanii si la un an dupa ce iti creste parul pubian. Ti-e poate sa iti vina ciclul mai devreme, decat i-a venit mamei tale. Nu poti prevedea data exacta cand vei avea prima menstruatie, dar fii sigura ca va aparea. Cu cateva luni inainte de aparitia primei menstruatii, ai senzatia de umezeala, din cauza unei secretii albicioase a aparatului genital.

Cantitatea de sange pierduta la prima menstruatie este mica, iar primele cicluri menstruale sunt de obicei nedureroase. Crampele sau durerile menstruale apar - de obicei - o data cu ovulatia, la cateva luni dupa prima menstruatie.

In primele luni, durata menstruatiei este de obicei neregulata, dar cu timpul se stabilizeaza. Lungimea ciclului pate varia de la o luna la alta si de la o persoana la alta.
Poate sa-ti vina mai tarziu, daca esti stresata, pierzi sau castigi brusc in greutate, calatoresti sau daca se schimba anotimpul, te muti de la ses la munte ori invers. Deoarece nu stii intotdeauna cand vei avea menstruatia, e bine sa porti mereu la tine un tampon.

O data ce menstruatia a aparut, inseamna ca poti ramane insarcinata si poti avea un copil. Daca esti activa sexual, poti sa ramai insarcinata, chiar daca nu ti-a venit ciclul. Sa speram ca te-am ajutat daca mai ai nevoie de ceva sunt aici pentru tine scrie-mi mesaj pe privat. happy Pssss: Iati mereu la scoala macar un tampon cu tine in caz de orice.

9 răspunsuri:
| Ana_8420 a răspuns:

Cand iti vine pentru prima data, menstruatia e neregulata.

Poate sa vina, sa te lase, iar poimaine sa te apuce iar.

Nu poti sta fara griji in perioada asta, poarta tot timpul "descreet" (este bun si pentru secretia vaginala).

Daca ai o gentuta poart-o tot timpul cu tine si pune un absorbant intr-un buzunar lateral.

In caz ca-ti vine pe undeva, "descreet"-ul va absoarbi o parte, fix pana iti pui absorbantul. In acest fel, pantalonii raman curati.

Uite cateva site-uri unde poti citi lucruri interesante despre menstruatie :

www.always.com

http://www.calmens.ro/menstruatia.php

http://www.calificativ.ro/Menstruatia-su53.html

Iar in caz ca vrei sa cauti mai mult, da un simplu search pe www.google.ro :)

PS. Incearca sa-ti faci curaj si sa vorbesti despre asta cu mama ta, nu e nicio rusine. Ea iti va spune tot ce trebuie sa stii.

| Meticulosul a răspuns:

Depinde de organism ar fi bine să te consulţi cu Mama ta sau cu medicul de familie e important. nu cere sfaturi celor care nu ţi le pot da, ci mergi la specialişti.

| Noname_6326 a răspuns:

3 zile in urma adica pe 1? poti sta linistita aproximativ o luna.adica tot in jurul zilei de 1 iti va veni din nou si luna urmatoare. poate fi 29 septembrie. poate fi 30. poate fi 1 sau 2 octombrie.depinde de felul tau. poti sta linistita.cand incepe scoala nu vei pata nimicwinking...bine ar fi sa iti pui un absorbant in ghiozdan si sa il ti cu tine mereu la scoala.in caz de nevoie sa ai. iar atunci cand sti ca trebuie sa iti vina. cand simti ca te dor ovarele, burta... pune-ti un absorbant preventiv.ca sa nu te patezi.

daca vrei trimite-mi un mesaj privat cu id-ul tau sa mai vbwinking te pup:*

| Noname_6326 a răspuns:

Apropo:d pe cat incepe scoala?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te du la scoala si ai terminat

| Maria46854213 a răspuns:

Din cate inteleg eu ti-a venit in data de 1 sept nu? pai o menstruatie tine intre 3-7 zile. Daca folosesti absorbantul cum trebuie nu ai cum sa patezi scaunelestraight faceDaca vrei sa ma mai intrebi ceva ai aici id-ul meu:lore. lore958

Răspuns utilizator avertizat
| Diamond_9930 a răspuns:

Buna.Sincer cred ca mama ta ar trebui sa discute pe tema asta, ea este cea mai indicata, poate sa te invete.In mod normal toate mamele discuta cu fetele lor despre asta asa ca nu inteleg de ce tu eviti sa discuti cu mama ta.Ciclul menstrual vine o data pe luna, la 28 de zile de la ultima sangerare dar nu vine mereu pe aceiasi data, mie de ex imi vinea ba cu 3zile inainte, ba cu 2 dupa, era neregulat. Poti sta linistita ca nu iti vine acum cand incepi scoala. Dar sincer cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta, o sa te ajute mult si nu e un subiect tabu(cum e sex. ul)pe care nu ai putea sa-l abordezi.Mult succes!

| mika_9477 a răspuns:

Daca ai avut. o sa mai ai luna viitoare, stai fara grija ar trebui sa iti vina luna viitoare cam pe aceeasi data daca e regulata menstruatia.