| anonim_4396 a întrebat:

din nou trebuie sa apelez la voi, intrebarea la care vreau un rasp este legata de familie, deci am o rel cu un baiat de 2 luni,ai mei l-au cunoscut,dar nu stiu ce sa ma mai fac pentru ca nu ma pot intelege cu ei,la inceput au dat de inteles ca il accepta,dintr-o data s-au schimbat,de fapt cea mai mare problema este mama, pentru ca mereu imi scoate ochii ca ma intalnesc des cu el si etc, faza este ca am 19 ani si vreau si eu o rel cat de cat seriosa,ea vrea ca tot timpul sa stau in casa,ceea ce nu se prea poate,de multe ori imi este greu sa ii zic ca nu ies ca nu ma lasa mama si etc,el a inteles asta si mi-a zis ca are rabdare dar ca orice om rabdarea are o limita,nu stiu ce sa mai fac ca sa nu o mai aud pe mama ca mereu imi tine dirigentii,ca nu-i convine ca nu vorbeste cu mine ca etc etc,faza este ca nu vreau sa renunt la el si in primul rand nu vrea sa ajung in faze in care ajung unele fete sa se omoare,sa plece de acasa si etc,chiar NU vreau sa se ajunga la asa ceva,numai ca numai suport m-am saturat si de multe ori ma bate gandul sa imi termin scoala, sa ma anjajez si sa imi vad de viata mea.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi, va multumesc enorm pentru rabdarea acordata de a citii si de a-mi raspunde...aaa si va rog nu imi raspundeti la baza.:*:*:X:X

15 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Explica-i mamei tale ca ai o varsta si ca nu mai ai 10 ani. Da, tot copilul ei esti, insa ai mai crescut si nu ar trebui sa te tina asa strans legata de ea. Probabil ii este teama sa nu te piarda si incearca sa se bucure cat mai poate de tine.
Spune-i ca nu faci nimic rau prin faptul ca ai un prieten cu care vrei sa te vezi si tu, mai des. Pana la urma dupa ce te vezi cu el, tot acasa te intorci.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai e foarte simplu dar depinde de mama ta, pe ea trebuia sa o descrii, ca sa-mi pot da seama ce fire este, ca daca este incapatanata si dupa moda veche atuncea e cam greu, ca te va scoate ea afara, dar daca nu imi descrii si activitatile ei nu pot sa te ajut, dar ar trebui sa termini scoala, fiindca fara scoala ai un cerc limitat de socializare dar avand si o facultate pe langa scoala ai un cerc foarte larg de socializare + ca poti sa castigi si in dragoste, fiindca un inginer/doctor/etc nu se uita la o muncitoare, bft

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Pai eu nu vreau sa ma las de scoala,din contra, dar daca ii vad ca imi interzic atatea ma fac sa ajung in starea in care sa fac anumite lucruri pe care nu mi le dorescsadiar mama este una din aia mai"salbatica" sa zic asa, adica se uita sa ma tin mai tot timpul langa ea, sa fac eu mereu ce zice ea, sa nu ies, iar eu nu pot accepta asa ceva pentru ca am o varsta si nu vreau ca la 19 ani sa mai stau in casa sau mai bine zis dupa fustita lui mama, ca pana la urma eu nu avensez deloc... daca ea mereu imi interzice si am voie decat scoala acasa, scoala acasasad

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Atuncea foarte simplu, ea crede ca e doar pentru cateva luni, de altfel ca si mine, omul nu este facut pentru doar un partener, dar nici pentru prea multi, asta e adevarat, se cunoaste dupa marimea testiculelor si crede-ma nu zic prosti, ti-as zice si termeni stintifici, dar banuiesc ca asta doar te v-a incurca, cea mai buna chestie e sa nu o asculti si sa ii zici tare si raspicat, pana va incepe jocul ce plansul si totul spre binele tau, dupa incerci tu sa pui conditi (nu exagerate); si "alesul" tau sa te sprijine sa dati aparenta unui cuplu, dar sa nu se ajunga la politie, dar tot nu prea ai zis ce face mama ta, in general, nu ce face cu tine
P.S. : Gandeste inainte sa faci tot ce asculti de la alti si inclusiv eu, fa cum crezi tu.

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

La ce te referi, la locul de munca? este croitoreasasadimi cer scuze daca am inteles gresit

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789):

Pai asta mi-a fost de ajuns, mi-ai dat colectivul din care face parte, deci clar ca nu se prea lasa fiindca vrea sa ai un viitor, deci mai bine lasa baiatu, ca pana sa iti convingi mama te insala baiatu, P.S. Barbati sunt pentru mai multe femei, datorita nevoi de schimbare, serios vorbind, iubirea trece in 5 ani si e inlocuita de obisnuinta

| deeDEE1269 a răspuns:

Eu as zice sa stai de vorba cu parinti tai sa vezi de ce sau razgandit in privire la baiatu ala stii ca in ziua de azi cu gurile rele si vestile pot face parinti sa creada pe vecinu decat pe tine ca si fiu, sau poate fi protectoare si nu vrea sa lasi scoala sau alte lucruri.Cel mai bine e sa vorbesti cu ei stii cum cum se zice punctele fortele ale unei familii e intelegerea si cooperarea.Sa spuii ce te doare nu e un lucru grav ca doar nu dai la nimeni in cap incearca si vezi multa bafta

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru deeDEE1269):

Cu mama nu pot cam niciodata sa stau sa vb cu ea, pentru ac de fiecare data de cate ori am incercat sa-i explic, sa vb calm cu ea si etc, de atatea ori nu m-a ascultat, a inceput sa tipe si asta ma face sa ma indepartez de easadceea ce nu mi se pare normal dar...

| Lola23 a răspuns:

Asa is toate mamele! ea isi face griji pentru tine si nu vrea sa pleci intr-o zi de acasa chiar daca ea stie ca intr-o zi se va intampla. vorbeste si cu tatal tau sa ii explice mamei tale ca e bine. daca tatal tau il considera pe baiat un tip ok e cel mai bine. de obicei cu taticii e problemawinking

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns (pentru Lola23):

Da,ai si tu dreptate, pai cred ca tata il cam accepta, pentru ca s-a intamplat faza sa fie un eveniment in oras, iar mama bineinteles ca nu a fost de acord sa ies si i-am zis tatei la care tata mi-a dat acceptul, acum nu stiu ce sa mai zicsaddoar ca ma enerveaza si ca ma aduce in starea sa fac anumite lucruri care s-ar putea sa le regret mai tarziu

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns:

Pai faza este ca ai mei nu sunt de acord sa vina la mine, imi spun ca suntem doar iubiti si nu are ce sa caute la mine, ca vede lumea si etc, faze din asteasadchiar nu ii mai inteleg si nu stiu ce naiba sa mai fac sad

| asdfghjkpioiytrewqasdfgh123456789 a răspuns:

Mai pai nu ca nu il accepta, eu ma plang de faptul ca nu ma lasa sa ies afara si la naiba am 19 ani, nici cu prietenul si nici cu prietenii mei, uite daca ii spun ca ma duc vineri intr-un club nu ma lasa....ca cica ce umblu eu noaptea pe strazi si etc, imi cer scuze daca nu am fost destul de explicita, mii de scuze:*:*:*

| DD12 a răspuns:

Sau...o poti intreba ce are cu acel baiat si sa ii explici ca nu e asa cu crede ea.(ii spui ca ii dragut, se comporta frumos...etc)

| 25zuzi a răspuns:

Poti vorbi cu mama ta deschis si sa ii spui ca te deranjeaza foarte mult comportamentul ei, daca tu nu ii comunici acest lucru ea va gresi in continuare...si nu trebuie sa renunti la iubitul tau mai ales daca il iubesti!