| Constantin_Alexandru_1992 a întrebat:

a trecut 1 luna jumate de cand m-am operat de hernie inghinala pe partea stanga si incerc sa revin usor usor la sport, deocamdata doar exercitii acasa pentru pompare (flotari, abdomene, stretching, keggel etc) pot face si simt ca nu ma fortez adica e ceva ce pot face, dar vreau sa va intreb daca merita acea centura pentru hernie inghinala, adica vreau sa fiu sigur ca nu recidiveaza hernia pentru ca nu am plasa si am auzit ca poate recidiva, stiu ca uni dintre voi vor zice ca trebuia sa mai stau fara sa fac sport, dar chirurgul mi-a zis ca dupa o luna pot face sport (dar nu sala) astept pareri cu acea centura daca e buna pentru a tine partea inghinala? Si daca se poate si alte pareri de la alte persoane care au avut si s-au operat fara plasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Ia legatura cu medici sportivi pentru informații corecte.

| oz_1736 a răspuns:

Eu as fi spus 6 luni. Daca doctorul a spus sa faci sport, asculta-l. Eu as fi spus miscare, nu sport. Plasa e aproape obligatorie, mai ales ca vrei sa faci sport sau sa mergi la sala

| Dumitruionutz3 a răspuns:

Salut! Până în ziua de astăzi ai putut ridica greutăți mai mari? Ce greutăți ai putut ridica?