| andreiandrei2009 a întrebat:

Salut Tpu.Acest mesaj va fi mai lung. Eu am 94 de kg 1, 74m si 14 ani si de o luna tin deficit caloric ca sa slabesc. In general mananc minim 1200 kcal si maxim 1700kcal, nivelul meu de activitate e urmatorul: eu merg catre scoala de dimineata 1km si dupa masa spre casa, iar un km si mersul pe afara cand ma joc cu bicicleta etc. Si eu de 1 luna in oglinda nu prea vad mare diferenta, e adevarat cateodata mai bag o ciocolata sau o punga de pufuleti gusto, dar cu ajutorul aplicatie Myfitnesspal de o luna de cand m-am apucat, nu am depasit mai mult de 1729 kcal. Ce parere aveti? Credeti ca pe cantar e diferenta? Am citit pe net si cica as fi slabit 1 kg pe saptamana, adica acum sa am 89-90 kg dar din oglinda nu prea mi se pare, o sa ma cantaresc in curand, dar pana atunci, credeti ca fac ceva gresit de nu vad diferente in oglinda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei intr-adevar sa slabesati, atunci ai nevoie de:
- 1 cantare de baie (pe care sa te cantaresti), de preferat electronic
- 1 pahar mare (sau cana) de cca. 250ml
- o minge de fotbal
- un grup de prieteni, carora le place miscarea (fotbal, volei, baschet, drumetii)
Procedezi asa:
- dupa scoala va intalniti ZILNIC cu prietenii si timp de 2 ore jucati cu mingea (fotbal sau volei, baschet etc.)
- inainte de FIECARE FEL de masa bei 2 pahare de apa! Asta faci asezat la masa si chiar inainte sa-ti bagi mancarea in gura! Dupa apa te si apuci de mancat. Apa va ajuta sa simti mai repede senzatia de saturare (ocupa o parte din stomac), deci vei manca mai putin. Se beau cate 2 pahare de apa atat inaintea supei /ciorbei, cat si a felului doi, dar si felul trei etc.
- la sfarsit de saptamana faveti o excursie /drumetie undeva, unde sa parcurgeti pe jos minim 15-20km.
Saptamanal odata (recomandat sambata) iti masori si notezi greutatea (dimineata, pe nemancate, dupa ce ai facut "treaba mare")
Dupa 3 saptamani in care ai respectat cu strictete toate cele scrise mai sus, vei observa o scadere din greutate de 1-2kg, adica lunar 5+ kg!

Intre timp, poti manca ORICE, fara restrictii calorice, cu conditia sa bei 2 pahare /cani de apa inainte de FIECARE fel de mancare.

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa mananci intre 1000 si 1200 kcal pe zi, ca la 1700kcal nu vei slabi, fiindca aceia iti mentin greutatea actuala.

Redu caloriile ORI apuca-te serios de sport, ca ai foarte mult d e pierdut in greutate.
Cat despre mers 2 km pe zi nu ajuta la nimic!
Va trebuii sa alergi zilnic intre 5 si 10 Km ca sa slabesti!

| raMLesS a răspuns:

Pai e bine, de ce nu te-ai cantarit iar? In oglinda nu o sa vezi diferente prea mari, e normal, plus ca daca te privesti zilnic nu o sa-ti dai seama daca apar schimbari pentru ca te obisnuiesti cu imaginea ta pe masura ce te privesti.
Si da, poti sa mananci ciocolata, pufuleti, etc ca nu o sa mori de la ele, dar mai rar si cat sa nu depasesti acele 1700 de calorii.
Sfatul meu este sa mai faci miscare pentru ca arzi calorii si daca mergi 2km pe jos, avand aceasta greutate, arzi as spune ca vreo 200 de calorii.
Iti recomand sa mai faci miscare(joaca-te cu bicicleta sau ce ziceai tu), dar pe langa asta incearca sa faci si niste flotari, genuflexiuni.
Vezi cate poti sa faci tu maxim, iar daca ti se par foarte greu de facut flotarile, fa din genunchi.
Fa maximul, iar apoi pe parcursul unei zile, fa de 5 ori acel numar.
Sa zicem ca ai facut 10, fa 50 in acea zi, nu trebuie sa le faci pe toate odata, poti dimineata 10, la pranz 20 si seara 20, sau cum consideri, important e sa faci asta in fiecare zi fara pauza, apoi peste o saptamana fa pauza o zi, si apoi fa iar sa vezi cate faci maxim, ai sa vezi progrese enorme.
Continua strategia asta, pe langa faptul ca o sa arzi calorii extra, o sa devii si putin mai puternic si ai sa construiesti si niste masa musculara pe masura ce slabesti.
Asa si cu genuflexiunile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e o cunoștință mi-a zis ca degeaba ma chinui sa slăbesc dacă asa mi-a fost dat sa fiu : mai cu burta, mai plinuț. Nu ma consider gras, mai mult atletic. Si eu am cu mult dublul vârstei tale.

Eu am 90 kg si tot anul trecut am mers peste 3200 km pe bicicleta, ma refer ieșiri serioase prin județ, afara județului, prin tara. Tot cu 90 kg am încheiat anul. Ieșeam rar cu bicicleta, dar mergeam mult ( peste 130 km, chiar si 180 km). Până era sa o dau în RIP din cauza căldurii, la Cuca Măcăii, la peste 70 km de casă. 2 luni pauza de la bicicleta, am vrut sa o vând. Fără pauza asta cred ca ajungeam la 5000 km, poate si mai puține kg azi. Cine știe.

Din ianuarie 2023 pana in ziua de azi am peste 650 km pe bicicletă, tot aceleași ieșiri dar acum scurte si dese pana în 80 km. Ce sa vezi, tot 90 kg am. După sărbători m-am ales cu 94 kg, dar sa zicem ca bicicleta m-a ajutat sa ajung din nou la 90 kg. Si cand media mea ar trebui sa fie 75 kg. Până la toamna sper sa ajung la kilogramele dorite, am în plan ca pana atunci chiar sa ating pragul de 6000 km pe bicicletă. Atât mi-am propus pentru 2023. După izolarea de pandemie m-am îngrășat rău și din păcate nu am mai reușit sa slăbesc indiferent cât am mers pe bicicletă. Sa zicem ca bicicleta m-a ajutat sa nu ma îngraș mai mult.
În rest poate o fi asa cum zicea cunoștința : dacă asa îți este dat sa fi. Cred ca ești pofticios ca și mine, eu nu prea ma pot abține de la mâncat. Iar diferențele se vad pe cantar si nu în oglinda.

Țin minte ca aveam 18 ani și atunci m-am îngrășat rău. Pe atunci nu aveam hobby-ul acesta bicicleta si aveam niște blugi pe care, atunci când i-am cumpărat, intram în ei. După 3 luni în schimb intram numai pana la genunchi.
Mi-am pus în gând sa slăbesc, iar in doua luni am reușit. Am mers pe jos aproape zilnic prin oraș ( 10-12km ) sau urcam pe jos drumul poienii, pe marginea drumului, apoi reveneam cu autobuzul. Sunt din Brașov și ma refer la Poiana Brașov. Nu aveam cantar atunci si mereu când ajungeam acasă din plimbare, încercam sa intru in blugii rămași mici. Si un pic câte un pic am slăbit. La 23 ani aveam 63 kg de ma refuzau si pentru donare de sânge. laughing am pățit de 2x la sânge. Asta pentru ca eram tânăr si când ești tânăr caloriile arzi mai ușor. Nici azi nu sunt bătrân ( am 32), dar crede-ma ca acum e timpul sa slăbești si asa sa te menții. Pentru ca mai târziu poate vei ajunge la o vârstă si vei face ca mine : te vei zbate cu morile de vânt. E greu să fii mai plinuț, mai ales eu biciclist care atunci când îmi iau echipament sa vezi când râd de unul singur la cabina de proba prin magazin. Sau acasă, pentru ca nu găsesc tot prin magazin și comand acasă. Tricoul pentru ciclism cu toate ca este mărimea xxl, dar și asa mai pățesc sa iasă burta afara. Sau pantalonii pentru ciclism trebuie sa folosesc doar cu bretele, dacă iau fără bretele problema mare pentru ca burta împinge pantalonii în jos. laughing de asta am propus sa slăbesc măcar 10 kg. Măcar.
Îți doresc succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 7 martie, azi suntem în 9 martie și deja am reușit sa vad pe cantar 86 kg. Bicicleta asta face minuni, am doua ture fracționate :ieri 46 km, astăzi 52 km. Adevărat ca nu mănânc mai nimic. De mâncare am luat cu mine în tură doar pâine goală, laughing zic ca, in caz ca se face foame, sa am ce mânca cât de cât. Degeaba umplu sandvișul cu de toate dacă mai apoi merg pe bicicletă in zadar. Kilogramele se pun ușor, greu slăbești. Acum vreo săptămână am pățit sa nu iau suficienta mâncare cu mine în tura și apoi mai târziu sa leșin pe drum. A trebuit sa caut magazin ca sa iau ceva, zici ca am avut criza de diabet. Asta este problema oamenilor care și-au obișnuit stomacul sa mănânce mult, apoi când alegi sa o iei mai ușor te ia cu rău. De asta, dacă vrei sa slăbești, trebuie sa o iei treptat.

| natur a răspuns:

Pe langa activitatea fizica conteaza si ce mananci. Vezi aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/slabit.

| Syzygy a răspuns:

Presupun ca vrei sa zici 1 km. Daca mergi doar 1 km pe zi, nu va fi suficient.Nu are sens sa faci lucrul asta, deoarece nu dai jos suficiente calorii. Unii oameni alearga zilnic zeci de kilometri petru a slabi 1kg pe saptamana si tu te astepti la mers pe jos sa slabesti...Ce-ti propun eu e sa te stradui mai mult si incearca sa nu manaci ciocolata sau alte dulciuri care contin mult zahar. Creaza un echilibru in alimentatia ta si incearca sa faci niste exercitii de acasa.