| Jsjan a întrebat:

Buna! De ce unele persoane care sunt intr-un deficit caloric slabesc chiar si 5-6 kg intr-o luna iar eu de abia daca slabesc 2 kg in 2 luni? Nu inteleg ce fac gresit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Salut! poate nu ai calculat bine consumul tau real pe zi, deci ce deficit sa aplici. Poate ai alt metabolism decat alte persoane.
Oricum, 5-6 kg pe luna sunt mult si nesanatos.
Ce poti face e sa iti amresti deficitul cu 100-200 kcal/zi si sa maresti putin efortul: fa ceva in plus care sa arda calorii. De exemplu 5.000 pasi in ritm mai alert. Sau cateva sprinturi. Sau urci la etajul 4 de 5 ori pe zi. Gasesti tu ceva care sa arda din calorii. Nu te grabi, procesul de slabire e bine sa fie mai lent.
Si mai priveste un aspect: calitatea mancarii.
Bafta!

| Mosotti a răspuns (pentru RS4):

Are un deficit de 235 Kcal/zi, de aia slabeste abia 1 kil pe luna. Daca arde cam 2200-2300 kcal/zi, ca, cam atat arde, aia e.
Merg si 5-6 Kg lunar, nu e problema, dar un 4-5 mazim e ideal si cel mai bine.

Nu e nevoie neaparat sa faca miscare daca nu vrea, sa mai reduca din calorii.
Eu am slabit fiind 97 % din timp in casa stand la TV.
De la 66, 5 in 23 noiembrie 2021 am ajuns la 60, 7 in mai, am slabit lent dar am slabit, ca nu simteam sa mananc mai mult.
Si inainte de la 77, 1 am ajuns la 66, 5 tot asa.

E bun sportul asa pentru sanatate, dar nu te bazezi pe el ca slabire, randamentul e mic efort-slabit.
Alergi o ora pentru 600 kcal, mai bine nu mai mananci ciocolata aia si gata, ca atata are una de 100 g.

80 % e dieta, 20 % miscarea, chiar ziceau si americanii, ne ingrasam nu ca nu ne miscam, ci ca mancam prea mult.

Iar cand faceam sala, ma ingrasam facand, ca mancam 4000 Kcal/zi in loc de 3000-3300 cat ardeam.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Organismul unui individ nu este acelasi cu al celuilalt individ. Metabolismul nu este acelasi.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu faci dieta corect si nici suficient sport.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate sa nu faca sport, dieta e majoritar importanta, are deficit caloric mic, un deficit decent este 700 pe zi, nu 235 cat are el.
si cu 700 alea in minus, da 3 kile lunar jos macar.
adica sa manance un 1500 Kcal/zi din ce e sanatos.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Evident ca nu are habar ce inseamna "deficit caloric" odata ce nu stie ce sa manance, cat sa manace si apoi se mira de ce da jos 1kg pe luna.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Stie ce e deficitul dat fiind ca spune ca altii au deficit si slabesc nu stiu cat, stie el ceva dar vag.

Poti sa nu stii ce sa mananci, daca stii ce e deficitul caloric, slabesti orice ai manca, doar ca nu vei slabi sanatos.
Cel mai bine, se duce la un nutritionist, si ii face ala mesele in functie de ce si cum doreste timp si rata de slabire.
Ca noi degeaba vb aici, tot nu se lamureste si nu stie cum sa faca.

| Mosotti a răspuns:

E foarte simplu de ce, aia care slabesc 5-6 kg lunar au un deficit caloric zilnic de 1165 Kcal pentru 5 kg lunar slabite si 1400 pentru 6 kg lunar.
Daca ard 2200-2400 ca barbati rezulta ca, cam fac foamea.
Femeile ard cam 1800.

Tu daca slabesti 1 kil lunar, ai un deficit caloric de doar 235 Kcal/zi fata de cat arzi alea 2200-2300.
Adica mananci cam 2000-2050 Kcal/zi.

Adica ai deficit mai mic ca ei.
Faci gresit ca ai prea mic deficitul.

Ti-am dat exact cifrele ca sa stii.
Eu calculez tot ce mananc si am cam la fix totul, stiu cat iau, cat dau, sau daca ma mentin.

Ce zice Dario cu, ca metabolismele nu-s la fel, sa stii ca, cam sunt, de ex un barbat de 35 ani la 1, 7 m la 70 Kg, arde cam la fel cu alti 10 ca el.
Sigur conditia este sa aiba acelasi nivel de miscare.
Are dreptate pentru persoane cu inaltime diferita, varsta si greutate, nivel de miscare diferit, acolo da, difera.

Si asta pentru ca, necesarul de energie e cam acelasi in cazul ala.
Ca unu arde 2200, altul 2100, altul 2300, 2400, e alta, dar pe acolo.