| ancuta286 a întrebat:

Buna!
As vrea sa intru pe un deficit caloric. Si momentan am ales 1700 calorii pe zi, dar sunt multe informații și acum sunt confuza, nu știu dacă sunt prea multe sau prea puține(calculatoarele îmi zic că ar trebui sa mănânc 1200 ce sigur nu e suficient)
Merg la sala și ma antrenez cu greutăți 1-2 ore, de 3-4 ori pe saptamana. Si conform la asta sunt prea putine calorii.
Dar de-asemenea am proporții mici, 154 cm și 55 kg. Si conform la asta 1700 sunt prea multe calorii. De-asemenea am 17 ani fac 18 imediat.
Vreau sa intru pe deficit ca sa elimin grăsimea pentru a se vedea mușchiul dar nu vreau sa pierd masa musculara. Mi-am calculat BMR-ul și ar fi în jur de 1500, dar variază în funcție de calculator. Credeți că acest deficit este prea mare sau insuficient? Nu ma interesează neapărat numere de pe cântar deoarece daca pun masa musculara e foarte probabil sa nu se vadă asa mare diferență

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este recomandat max 1200 daca vrei sa slabesti.

| ancuta286 explică (pentru Violleta2022):

Sigur nu, cantitatea aia de calorii este consumată de un copil de 4 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru ancuta286):

Mi-a fost recomandata mie de medicul endocrinolog de la Sydney.
Se consuma 1000 - maxim 1200 calorii pe zi ca sa slabesti!

| ancuta286 explică (pentru Violleta2022):

Da, scazi în greutate. Mușchi și de-asemenea grăsime. Eu vreau sa dau jos doar grăsimea. De aia nu ni se potrivește același regim ^^

| Violleta2022 a răspuns (pentru ancuta286):

Ba se potriveste, ca in cele 1200 de calori mananci NUMAI carne si vegetale, fara pic de carbohidrati si dulciuri.

| Violleta2022 a răspuns:

A trebuit sa dau doar 6 kg jos si in perioada respectiva nu puteam face sport, asa ca, endocrinologul meu la care merg de ani de zile care-i este profesor universitar si doctor endocrinolog la un spital din Sydney (nu doctor de tar, sau de copilasi) si el mi-a recomandat la modul cel mai serios 1000- maxim 1200 calorii pe zi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru corpul uman, o calorie nu e o calorie. Așa că aceste calcule la miligram nu au sens.

| Frank51 a răspuns:

1800kcal am eu la 80kg, rata ta metabolica nu este mai mare de 1500kcal.

La rmb adaugi efortul depus, undeva la 500kcal pentru o persoana activă și 750kcal pentru o persoana activa care face sală și puțin cardio. Din total scazi 300kcal și ăla e deficitul tău, adică 1950.

| SingleForOne a răspuns:

Este in jur de 2000 de calorii pe zi, pentru o persoana care nu face antrenament intens. Daca faci antrenamente, ar trebui sa consumi in jur 2500 de calorii pentru a mentine starea de sanatate normala. Daca vrei deficit, 2000 de calorii ar fi indeajuns, dar sub 2000 ai incepe sa amețești sau să ai alte complicații, oricum nu vei avea mari câștiguri fizice dacă vor apărea complicații de sănătate datorită malnutriției.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza si mult metabolismul tau, eu as zice sa mergi pe 1500 calorii pana vezi rezultatele dorite, dupa te poti mentine la 2000. Mai depinde si ce mananci acum, clar fara fast food sau mancare procesata, doar mancare naturala gatita.
Nu te lua dupa calculatoare, pentru masa musculara trebuie sa mananci proteine, precum piept de pui, are cca 25 grame per 100 grame si doar 200 calorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1700 este bine. Pentru a slabi jumatate de kg pe saptamana trebui sa mananci cu 500 de calorii mai putin decat necesarul zilnic. Faza cu 1200 este ca nu trebuie sa mananci mai putin de 1200 pentru fete si 1500 de calorii pentru baieti pe zi pentru ca ar putea aparea unele dereglari.

| Skarr a răspuns:

Cred că 1600 calorii e ok. Nu mă pricep la calculat calorii. Dar știu că atunci când vrei sa arzi grăsime și să pui mușchi în același timp trebuie să mănânci destule calorii sa faci mușchi și e important să mănânci multe proteine dar tot sa fi in deficit caloric că sa arzi grăsime. Trebuie sa nu ai un decficit prea mare. Greutate pe cantar nu ar trebui să pierzi mult. Vreo 0. 25kg, maxim 0.5kg pe săptămână.
Sper că nu am zis vreo prostie. happy