| Arbeloa a întrebat:

Acum 2 săptămâni am avut o perioada mai nasoala din viață și am fost foarte stresat timp de o săptămână, am plâns mult. Dar totodată am băut și fumat cam mult. De fix o săptămână mă doare spatele, mai exact de la mijloc în sus, dar durerea e mai mult pe coloana și puțin în lateralul ei. Mai simt dureri în piept, tot la fel. De la jumatea pieptului în sus. Ce pot sa mai adaug e ca am avut mult timp o postura proasta și oarecum înțeleg durerea de spate. Dar cea din piept? Aștept niște sfaturi, și da. O sa merg la doctor, dar nu prea as vrea sa afle părinții mei ca am fumat. Deci. Ce credeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti niste investigatii medicale: plamani, inima, coloana vertebrala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai aceste probleme din cauza stresului. Ar trebui sa te linistesti, sa te plimbi, sa faci ceva ce iti place. Un consult nu strica. Relaxeaza-te si gandeste-te ca o sa ai zile si mai bune. A fost o etapa proasta dar poti trece peste. Fii optimist!

| Arbeloa explică (pentru anonim_4396):

Am trecut peste, acum e totul bine

| LadyDee89 a răspuns:

Am patit si eu multe pe baza stresului! raspunsul a fost sa ma odihnesc mai mult, sa incerc sa ma relaxez si sa fac ceva ce imi place ( sa ascult muzica, sa ma plimb)
Parintii nu vor afla ca ai fumat decat daca le zici tu!
Sa iti zic ce am avut eu tot pe baza de stres :
- cu inima ( am fost la control la Timisoara, totul ok - stresul e de vina mi-au spus )
- cu stomacul ( am fost la doctor - stresul e de vina)
- cu somnul - 2 saptamani nu am dormit nici macar o noapte, odata la 2 zile dormeam 3 ore! deci nu ca atipeam si ma trezeam, nu, nu inchideam ochii pur si simplu, sau ii inchideam sa dorm si ...ciuciu laughing ( la neuro la control mi-a dat niste picaturi, puternice zic ei, sa pot sa dorm! de la 10 pic cat mi-ai spus ei, am ajuns la 30 si pe mine tot nu ma lua somnu - tot asa au spus ca e pe sistem nervos, pe baza stresului! )
sper ca nu te-am plictisit, dar macar te-am linistit putin! si macar sa stii care e cauza durerilor tale, mergi la dr si poti sa nu spui de fumat ca nu afla nimeni nimic!

| LadyDee89 a răspuns (pentru LadyDee89):

Am uitat sa spun, cele 3 ore le dormeam ziua big grin

| Arbeloa explică (pentru LadyDee89):

Chiar ma simt mai bine dupa ce am citit asta. mersi!

| andreeahtml a răspuns:

Eu cred că este de la fumat, probabil ai o ușoară supradoza de nicotina și cam așa de manifesta. Daca nu îți trece în 3-4 zile du-te urgent la medic

| mermaid01 a răspuns:

Te inteleg.Am avut simptome similare cu ale tale in perioada in care fumam de parca beam apa. Durerea din piept in ce parte e? Inspre inima, sau toata partea? Pur si simplu simti ca te tine ceva ce nu-ti da voie sa respiri? Cati ani ai? Te intreb pentru ca daca esti tanar si asociezi simptomele astea cu excese de alcool si tigari, n-ai de ce sa-ti faci griji.Rareste tigarile.Sau renunta la ele macar pentru o perioada daca te tine.Nu mai bea alcool.Fa-ti dus in fiecare zi, chiar ajuta.happy Iesi la plimbare intr-o perioada a zilei cand te simti confortabil.Mananca mancaruri usoare.Am inteles din intrebarea ta ca ai avut o perioada mai nasoala recent.Esti sigur ca perioada asta nasoala nu a inceput acum mai mult timp? Poate e vorba de o depresie.Nu stiu,ma gandesc,ce putea sa te socheze atat de tare incat sa cauti sa-ti amortesti durerea cu excese? Daca ti se pare ca e o depresie,ma rog, ceva mai profund din trecutul tau si crezi ca nu poti trece peste asta singur, atunci ar trebui sa le spui parintilor tai, sau cuiva in care ai incredere, si sa incepi sa te tratezi.

| Arbeloa explică (pentru mermaid01):

Am renuntat absolut de tot la tigari, inca nu mi-a trecut si iau asta ca pe o lectie. Am 17 ani, daca nu mi trece in 3-4 zile.o sa merg si la doctor. Vreau doar sa nu afle parintii mei ca am fumat...meh