| Mihaiwlwl a întrebat:

acum aproximativ 2 luni am mancat consistent de la mec si am bagat in mine tampenii si acum am scaune frecvente si dureri si nu pot sa mananc chestii care fermenteaza aparent. am fost la specialist pentru enterocolita si aparent nu am si daca nu am enterocolita nu stiu exact ce am dar e rau, am luat probiotice si antibiotice si ma fac bine dar nu incat sa beau lapte sau sa mananc ce mancam inainte fara sa am nevoie la toaleta si sa mi se agraveze starea. Apreciez mult daca cineva stie cum sa ajute! ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NakedWarrior a răspuns:

Eu am sindromul colonului iritabil, in consecinta sunt foarte susceptibil la dereglari digestive. Acum ceva timp am consumat 3 seri la rand bere cu dulciuri, fast food si iaurt, a fost un dezastru, de doua saptamani nu mai scapam de diaree. Eu am luat Drebidat, un fel de probiotic care regleaza tractul intestinal, m-a ajutat de multe ori si am auzit pareri numai de bine de la cunostinte care l-au folosit. Dar daca deja iei probiotice si antibiotic de la medic probabil nu mai ai nevoie de altele. Oricum, important este sa tii dieta in perioada de insanatosire, altfel le iei degeaba.
Eu m-am uitat la un documentar (https://www.youtube.com/watch?v=TLpbfOJ4bJU) care studiaza efectele mancarii nesanatoase asupra omului. Cu totii stiam ca prostiile pe care le mancam ne pot face mai grasi, dar nu am luat niciodata in considerare cat de daunatoare pot fi acestea asupra creierului. Fastfood-urile si dulciurle in exces ne fac mai prosti, mai violenti, mai iritabil, s-a demonstrat ca ne distruge creierul treptat. E un documentar foarte interesant si iti sugerez sa te uiti daca stii ceva engleza(e subtitrat).

| Mihaiwlwl explică (pentru NakedWarrior):

Salut! Mi s-a recomandat debridat dar din pacate nu pare sa imi faca foarte bine, am luat pe stomacul gol si am avut gaze si a inceput sa ma doara burta, posibil sa diu alergic sau ceva :/. Sindromul colonului iritavil poate fii tratat sau ramai cu el pe viata? Daca nu mai apuc sa mananc nimic altceva decat dieta FODMAP pe viata nu stiu cat o sa o duc pshihic.

| NakedWarrior a răspuns (pentru Mihaiwlwl):

Debridat necesita cateva zile pana sa-si faca efectul.Colonul iritabil nu e asa grav, eu mai mananc fastfood ocazional si beau si bere, important este sa nu amesteci cantitati mari, doua luni de fastfood distruge flora intestinala oricui, nu e necesar sa ai sindromul.Din cate stiu sindromul colonului iritabil este pe viata, dar eu il am de cand ma stiu pe lume, daca tu patesti asta pentru prima data cel mai probabil nu il ai.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mancarea tip fast food distruge organismul mai devreme decat iti imaginezi, mai bine la restaurant meniul zilei si e mai sanatos, sau platesti o vecina sa iti gateasca mancare 1 data pe saptamana. Spui sa nu iti bage sare si carne de pui in cantitati moderate la ocazie asa.

| darrio2007 a răspuns:

Ai fost la specialist si ai vazut ce a zis. Sfatul meu este sa eviti mecul pe viitor. Cu altceva nu te pot ajuta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa repari ceva acum ai nevoie de cel putin 6 luni de mancat foarte sanatos si corect, ca sa repopulezi stomacul si intestinele cu acterii bune si sanatoase.
Recomand Kefir pe stomacul gol la trezire si seara, inainte de culcare. Kefirul este unul din cele mai sanatoase probiotice din lume, contianand cateva milioane de bacterii bune pentru stomac si intestine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai ce se cheamă colon iritabil.
Antibioticele strică fauna microbiană din intestinul gros. După ele, iei iaurt și varză murată și probiotice.

| Mihaiwlwl explică (pentru sadrian46):

Pai si mai e tratabil sau? sad

| sadrian46 a răspuns (pentru Mihaiwlwl):

Da, este tratabil.

| doctorandus a răspuns:

Dacă nu ai mâncat fructe și legume ai probabil scorbut.

| WhiteLife a răspuns:

In general mancarurile fermentate contin probiotice, dar poate ca nu iti priesc pentru ca se produce si o cantitate mica de acid. Antibioticele trebuie luat doar dupa prescriptie medicala si dupa ce se stie concret din analize ce bacterie este (ca sa nu iei antibiotic cu spectru larg). De asemenea, daca se iau concomitent, probioticele se iau cu o ora inainte sau doua dupa ce ai luat antibioticul. Incearca sa faci un set de analize pentru vitamine si minerale si vezi daca ai carente. Mai poti merge la un alt specialist pentru un control general (nu neaparat pentru enterocolita).

| Vântulalb a răspuns:

Atentie! Antibioticele distrug flora intestinala. Tu mai rau faci crezand ca te tratezi.
Poate ai facut intoleranta la lactoza. Investigheaza asta.

| al0o0o0 a răspuns:

Cred ca ti-ar trebui un control mai amanuntit.Eu nu sunt in masura sa-ti zic ce sa faci sau ce ai, dar e posibil doar sa-ti fi dat alimentatia putin peste cap.De asemenea, ar putea fi si ceva mai grav.