| JimmyJump1 a întrebat:

Acum aproximativ 2 saptamani am avut o durere puternica in gat.Cu ajutorul antibioticelor am reusit sa imi revin insa durerea a revenit dupa 3 zile.Am trecut si de aceasta data peste problema, dar a aparut din nou dupa vreo 4 zile.Am apelat iarasi la antibiotice, durerea a trecut cam in 3 zile iar astazi da din nou semne de revenire.Incep sa devin destul de ingrijorat.Mentionez ca sunt adolescent si nu fumez.Va multumeac anticipat de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Rebecca123 a răspuns:

Antibioticele nu se iau asa dupa ureche.Du-te cat mai urgent la medic..nu te poti trata singur cand este vorba de ceva care poate cauza o infectie.

| GabrielXD354 a răspuns:

Antibioticele se iau doar daca ai o bacterie/un streptococ in gat,altfel nu ai de ce sa le iei.Ce antibiotice ai luat? Ai facut un exudat faringian? Daca nu, ar trebui sa faci. Daca mai continui sa iei atatea antibiotice o sa iti distrugi flora intestinala.Fa-ti exudatul si pana atunci, daca te mai doare, da-ti cu Bioparox, 2 pufuri de 3 ori pe zi si nu mananci nimic si nu bei decat dupa o ora dupa ce ti-ai dat.Gustul e groaznic, dar isi face efectul imediat.