| Theea1hi a întrebat:

Bună. În decembrie am răcit foarte tare, cu febra de peste 38, tuse și o durere de gat continua și puternică care nu trecea și nici nu se ameliora cu pastile. De atunci durerea de gat a tot revenit la intervale de 2-3 săptămâni și m-a ținut între 2-4 zile. Durerea de gat a fost la fel ca durerea de la acea răceală. De fiecare data durerea a fost că o tăiere continuă și nu s-au ameliorat sau trecut cu niciun fel de pastilă de gat. Pentru problema asta am trecut prin 3 tratamente cu antibiotice și un tratament pentru reflux gastric (de la orl), dar rezultatul e că durerea de gat revine. De obicei mi se umfla amigdalele, am temperatura de 37 de grade (e mult pentru mine) in aceste episoade și simt un oarecare disconfort la înghițire. Mi s-au spus că ar putea fi de la aciditate gastrica, așa că am luat medicamente pentru problema asta, dar durerea de gat a revenit. A mai trecut cineva prin așa ceva? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu mergi al medic sa-ti faci un exudat faringian si o consulatie serioasa, ca tratand totul dupa ureche si ce auzi pe la colt de strada nu te vei face bine deloc, dimpotriva, complici lucurile si ajungi sa suferi.

| Theea1hi explică (pentru Violleta2022):

Am fost și mi-a zis că dacă vreau sa plătesc degeaba îmi face nicio problema. O să fac degeaba și prin cas nu are rost sa incerc că nu au fonduri. Asta mi-a zis recent medicul de familie. Am fost in total la 4 doctori dintre care unul specialist ORL.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Theea1hi):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca ai fost tu la medic, tocmai pentru ca exudatul faringian este unica analiza care iti spune clar ce infectie ai tu in gat fiindca tratandu-te dupa ureche cu antibiotice care nu sunt pentru infectia din gat, infectia nu s evindeca niicodata.
Deci, toti medicii stiu acest lucru si toti ti-ar fi recomandat sa faci exudatul.

| Theea1hi explică (pentru Violleta2022):

Am fost la medici. Cine crezi că mi-a prescris antibioticele bunul Dumnezeu? Doi dintre ei mi-au zis că e reflux esofagian/ gastric după ce m-au bombardat cu antibiotice. Nu mi-a trecut de la tratamente pentru reflux, mi-a trecut treptat odată cu venirea verii. Toată vara nu am avut probleme dar acum a început din nou durerea. Medicul de familie mi-a zis că îmi pierd timp și bani cu exudate și teste și că nu-mi va da trimiteri pentru că pentru el e clar că e reflux gastric. Ce pot sa fac? Nu e ca și când știu pe cineva în domeniu. Nu ca și cand îmi permit să plătesc din buzunar. Recomanda-mi unul din acești "toți medici" care "știu acest lucru" și incerc sa mă duc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Theea1hi):

Daca ai reflux esofagian, atunci un medic GASTROENTEROLOG este cel mai nimerit, sa te consulte si sa-ti prescrie medicatia adecvata, refluxului esofagian si ce mai ai tu.
Sanatate multa si recuperare usoara!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exudat faringian. Amigdalectomie. Adică le scoți.

| Solann a răspuns:

"De obicei mi se umfla amigdalele"
Ce are asta cu refluxul gastric?
Lasa moda asta tampita si mergi la un medic care sa-ti extirpeze amigdalele. Ca sunt focar de infectie in organism, nu poarta care sa pazeasca bolile cum zice moda.