| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Acum câteva luni v-am scris despre o problemă de-a mea, cu urinarea frecvența. După cum mi-ați recomandat, mi-am făcut niște analize, am depus un tub, cu prima urină de dimineață, și nu mi s-a constatat nicio problemă. Mă trezesc adesea pe la 2/3/4 dimineața. O colegă, care știe acest fapt, mi-a propus varianta, potrivit căreia, am o problemă cu rinichii.
Voi ce îmi recomandați? Să fac și niște analize pentru rinichi, dacă am făcut deja pentru urină.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai diabet de acolo trebuie sa incepi, mergi la diabetologie sa iti faca ei analize glicemii, dimineata la prima ora, esti fata sau baiat? Ce varsta ai?

| sierra1 a răspuns:

Du-te dom-le la MEDIC (urolog!), lasă-l pe el să-ți recomande ce e necesar!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Analiza de urina determina doar daca ai infectii ale canalului urinar sau ale altor organe care contribuie la producerea urinei.
De regula urinarile dese sunt determinate de prostata, lucru care nu se poate determina prin analiza urinei, ci prin ecografie.

| MihaiMB a răspuns:

Da, problema poate fi şi de la rinichi. Doar că mai contează câți litri de apă bei pe zi, dar şi ce alimentație ai.