| Catalin312312 a întrebat:

Acum ceva timp pe la 7 seara am baut un energizant dupa care pe la 10 inainte de culcare am baut jumate de sticla de suc Pepsi imediat a inceput s-a ma intepe inima. dupa cateva minute bune m-am calmat si m-a luat somnul am doar 15 ani. acum noapte cand vine ora de culcare inca stau cu frica s-a nu ma intepe inima si daca ma gandesc prea mult parca ma inteapa nu stiu ce sa fac poate ma gandesc prea mult... Astept Sfaturi dau Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aclean a răspuns:

Cel mai probabil, e efectul placebo in continuare. Prima data, poate sa fii fost doar o coincidenta, sau poate ca sucurile ti-au cauzat un puls prea mare. Daca ii induci corpului tau ideea de durere, aceasta poate in final aparea. Sfatul meu este sa te duci cat mai repede la medic, caci exista o sansa sa suferi de afectiuni cardiace. Dar eu cred ca iti induci starea asta fara sa vrei. Oricum, in general nu ar trebui sa bei sucuri energizante in nici o perioada a zilei. In special, fiind ca sunt excitante nervoase, iar daca suferi de o sensibilitate, pot duce la afectiuni cardiace, sau la afectiuni neurologice (convulsii, la care daca nu se intervine la timp, pot produce daune cerebrale). Ar trebui sa fii mai atent, si sa te energizezi doar cu niste apa. Ai putea incerca apa alcalina, care are mai multe efecte benefice, inclusiv energizarea, dar nu prin excitarea celulelor nervoase. Sau o cana de ceai verde ar mai merge.

3 răspunsuri:
| scarletjo a răspuns:

Buna! Poti dormi linistit, nu te mai gandi la afectiuni cardiace.Ti s-a intamplat din cauza energizantului/pepsi. Evita energizantele mai ales sa le combini cu pepsi/cola. Daca pana sa bei energizantul+pepsi nu ai avut astfel de simptome nu ai de ce sa iti faci griji; dar daca ai aceste simptome dinainte cel mai bine este sa consulti un medic.

| Chio9 a răspuns:

Culcate linistit fratica, la 15 ani ai inima foarte sanatoasa, no sa te mai intepe stai linistit.

Te-a intepat pentru ca ai consumat foarte multa cofeina. Si din acel energizant si din pepsi.
Si atunci inima a avut contact cu foarte multa cofeina dintr-o data si de aceea te-a intepat.

Nu mai bea energizante.

Doar daca le combini cu tarie. laughing) glumeam evident.

| Catalin312312 explică:

Precizez ca nu am avut nici un simptom inainte trageam de fiare deci faceam efort eu oricum sunt o fire mai sensibila poate de acea multumesc de raspunsuri e cam greu s-a dau funda.