| dfwq23 a întrebat:

acum o luna am facut otravire sau nu stiu cum de la maioneza (stau in R.MD).
Am avut diaree si voma, mi-a trecut dupa 2 zile si am zis ca sa nu mananc maioneza sau mancaruri ce contin. Au trecut vreo 2 saptamani, si am mancat un big-mac la o gara, si a inceput durerea iar, dar nu de voma. Cand credeti ca imi va trece aceasta otravire... sau cum se numeste in Romania.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kron5tadt a răspuns:

Renunta la mancarurile grele, cu maioneza si alte rahaturi! Fa pauza o perioada, pentru ca ai solicitat prea mult ficatul. Treaba asta nu se numeste otravire. Este vorba despre o intoxicatie. Baga si tu cateva salate bune, mananca mancare gatita acasa (ciorba, bors de gaina, o tocanita buna de legume, carne fripta la gratar). O sa-ti treaca, dar trebuie sa rabzi. Vezi, nu uita sa bei lapte covasit sau kefir, ca-ti face bine. Ca urmare, o perioada, incearca si tu sa mananci cat de cat normal, nu de la fast food. Mare grija! Nu manca noaptea, ca rupi organismul in doua, in cazul tau. Hai noroc si sanatate!

2 răspunsuri:
| dfwq23 explică:

Am uitat sa spun, ca ma apuca voma si diareea de la maioneza

| LPCTSTR a răspuns (pentru dfwq23):

Ai intoleranta la un ingredient, pe langa restul chimicalelor.