| JohnSeed a întrebat:

Acum un an pe vremea asta aveam aproximativ 86 de kg, care la 1 metru 80 cm era destul de gras. Am reusit in vara trecuta sa slabesc de la 86-87 la 82, iar apoi m-am indreptat incet-incet spre 81. M-am mentinut la greutatea asta dar tot era prea mult, asa ca m-am hotarat sa ajung la o greutate normala si sa raman asa. Asadar, acum am 75-75.5 kg si mai doresc sa slabesc pana la 70-72, ceea ce nu va fi prea greu tinand cont ca partea grea a trecut.
Intrebarea este, imi va ramane exces de piele cand ajung la greutatea normala (70-72 din cate am cercetat eu e o greutate buna pentru 1.80m si 14 ani ai mei). Intre prima faza si a doua faza in care sunt si acum a fost si o pauza, daca conteaza asta.

Multumesc anticipat! Dau funda raspunsului care ma ajuta cel mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unei slabiri lente tesutul epitelial are timp sa se resoarba treptat ceea ce face ca in acast mod sa nu apara acele falduri inestetice de piele atarnand.

| JohnSeed explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc. Ma simt ceva mai bine acum si am mai multa incredere ca termin ce am inceput.

| Saddy_Slimm_1995 a răspuns (pentru JohnSeed):

Stiu ca nu are legatura cu subiectul, dar creierului ii ia cel putin 6 luni sa se acomodeze nu noua greutate...in astea 6 luni ai tendinta sa mananci mai mult pentru a ajunge la greutatea precedenta...
Cum ai reusit sa slabesti? Imi poti da detalii pls? As cam avea si eu nevoie.

| JohnSeed explică (pentru Saddy_Slimm_1995):

Nu am vrut sa slabesc repede. E important sa o faci treptat, nu prea repede pentru ca sunt si multe eventuale probleme care pot fi cauzate de asta. In primul si primul rand trebuie sa iti schimbi dieta total. Nu inseamna sa renunti total la anumite alimente, ci sa le mananci in cantitati mici si sa le eviti cand posibil. Am inceput sa mananc mai putina carne si ceva mai multe legume (salate si chestii de genu). De asemenea, poti scadea si din portii, dar nu e bine sa te infometezi. Daca se scade 20-30% din portie are efecte destul de bune. Initial vei simti putina foame dar te vei obisnui repede. Dulciurile, vechea mea dependenta, sunt si ele o problema. In continuare mananc dulce, dar in cantitati foarte mici, care nu dauneaza sanatatii. De asemenea, daca ai timp poti sa faci ceva miscare, orice ar fi. Eu cum sunt foarte ocupat gasesc timp doar de plimbari de 20-30 de minute, poate mai mult in anumite situatii, dar si asta ajuta. Trebuie sa ai vointa si sa nu te astepti sa slabesti imediat. E un lucru greu, dar nici pe departe imposibil si ma pot da pe mine ca exemplu.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat