| GoodLuck15 a întrebat:

Am 1.79 inaltime si 59 de kg, deci sunt foarte slab.
Am avut acum doua luni 64 de kg,dar din cauza ca eu nu m-am tratat la timp am avut parte de o frumoasa acnee pe fata.
Am asociat acest eveniment strict cu alimentatia,am tinut o dieta stricta ca sa vad daca asta este problema si am observat ca desii renuntasem la toate mancarurile care cica provoaca acnee, mie mi se tot faceau cosuri.Am fost si la doctor si m-a diagnosticat cu acnee vulgara pe baza hormonala, deoarece am facut si analizele si nu mi-a iesit nimic neinregula.
Acum vreau sa ma ingras macar pana la 65 de kg,sa pun si ceva musculara in aceste kilograme,merg la sala si iau si suplimente, doar ca nu stiu ce sa mai mananc ca sa ma ingras cat mai repede.
Cum sa procedez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Trebuie sa mananci alimente bogate caloric si in carbohidrati(cauta pe net), daca esti in surplus caloric, te ingrasi.Ar trebui sa mananci minim 2500 calorii, 3000+ ar fi recomandat daca poti. Iti mai poti face si un shake daca nu poti manca destul din lapte, fructe, unt de arahide, uleiuri vegetale, nuci etc. Sunt multe combinatii (poti cauta pe net si sa le mai schimbi tu in functie de ce ai nevoie ).

| RobertMoon a răspuns:

Trebuie doar să mănânci și să ai răbdare, masa musculară se pune in timp, mai ales daca spui că iei și suplimente asta te poate ajuta, eu când mergeam la sala luam masa gainer și creatină deoarece aveam aceeași problema ca și tine cu greutatea, acum sunt bolnav și nu pot merge, dar crede-ma că în câteva luni se vedeau rezultatele.

| Cronos126 a răspuns:

Mananca, cand vezi ca te-ai saturat mai mananca inca odata tot ce ai mancat pana atunci, cu asta sigur o sa te ingrasi. laughing