| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa castig masa musculara si in acelasi timp sa si slabesc? Am 1.79 si 75 de kilograme (mezomorf). Ma duc la sala in fiecare zi a saptamanii (grupa de muschi si ziua, de exemplu luni: piept; Marti: biceps etc.) ca sa aiba timp muschii sa se odihneasca, si in fiecare zi alerg 20-30 min pe banda si iau si L- Carnitina de o luna. As lua pentru masa creatina, dar retine apa in corp si mi-e frica ca ma ingras... Cum as putea sa procedez?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Salut. Faci sala de trei ori pe saptamana. Lucrezi numai cu greutati mari. Asta insemnand ca vei face trei patru serii a cate doua repeteri. In felul acesta creste masa musculara. Faptul ca alergi este foarte bine, dar cel mai bine este sa alergi cu coarda, in fiecare seara de preferinta 5-8 km. Inainte de culcare vei face coarda 10 =20 minute relaxat. In felul acesta vei avea masa musculara dorita si vei slabi, atata timp cat vei alerga si vei sari coarda. Legat de alimentatie, incearca sa mananci cat mai natural fara restrictie. Creatina nu este asa de buna pentru masa si pentru arderea grasimilor. Ia de exemplu Mega Mass Este foarte bun si ieftin. Antrenamentul este bine sa-l faci sa lucrezi de fiecare data doua grupe de muschi. A treia grupa o incalzesti pentru antrenamentul urmator. In final pentru un corp lucrat, este nevoie de mult timp si ambitie. De acea vei vedea pe multi care azi sunt mari iar a doua zi sunt mici. Antrenament putin multe anabolizante. Asa ca -------cu cat lucrezi mai mult cu atat satisfactia va fi mai mare. In timp. Pa

| C0SmiNnN a răspuns:

Zici ca ai luat L- Carnitina. Te-a ajutat cu ceva? S-au vazut rezultate?