| WayhaughtK a întrebat:

Daca ma antrenez cu greutati, dar nu am o dieta chiar asa de stricta pentru masa musculara, voi putea creste in muschi?
Plus sunt femeie.

8 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu, nu vei putea pentru ca corpul uman trebuie alimentat in continu + ca trebuie sa dorimi si sa mananci mancare sanatoasa fructe, legume, carne, oua si trebuie sa te feresti de zahar, ulei, alcool, tutun, sucuri, energizante deci trebuie sa ai foarte mare grija de tine in primul rand. Dar inainte sa te apuci de sala trebuie sa iti cunbosti metabolismul (adica tipul somatic) sa vezi daca e unul echilibrat s-au nu, uite un raspuns:
https://www.tpu.ro/......zvoltarea/

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ulei? De ce sa te feresti de ulei si de zahar?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Diabet zaharat si glicemia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Aia doar daca consumi in exces. Si ce legatura are cu masa musculara?

Uleiul chiar e indicat, in special cel de masline, are grasimi sanatoase.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine hai merge si uleiu ca doar e indicat.

| Paul754880338 a răspuns:

Buna! Misto intrebare!
Sistemul hormonal al femei nu permite o dezvoltare semnificativa a masei musculare, dar o dieta sau o alimentatie sanatoasa plus antrenamentul cu greutati libere te va face cu siguranta sa arati azi mai bine decat ieri si maine mai bune decat azi. Din pacate abaterea de la o alimenatie ok, intarzie rezultatele iar un antrenament haotic face drumul si mai lung si mai intortocheat pana a ajunge la telul dorit, adica un corp frumos.
SUCCES!

| Gabriel2424 a răspuns:

Eu pot sa spun ca dieta valoreaza 70% si antrenamentul 30%, dar vei putea creste atata timp cat ai o dieta bogata in peste piept de pui, nuci, banane, linte, mazare, carne de vita si porc slaba, iaurturi etc

| urlsalkf a răspuns:

Da o laba